Imieniny: PL: Ilony, Jerzego, Wojciecha| CZ: Vojtěch
/
Nahoru

Zaolziacy najlepsi na zimowych igrzyskach!  | 01.03.2018

Ten tekst przeczytasz za 2 min.

Mamy to! Polacy z Republiki Czeskiej zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica-Zdrój 2018”. Drugie miejsce zajęła ekipa Litwy, a trzecie reprezentacja Białorusi.

– W tym roku znowu było ostro i z Litwą rywalizowaliśmy do samego końca. Kiedy jednak zobaczyłem, że nasi zawodnicy mają złote medale także w nordic walking, byłem spokojny o końcowy wynik – mówił „na gorąco”, tuż po ogłoszeniu ostatecznej klasyfikacji Henryk Cieślar, szef zaolziańskiej ekipy, która na igrzyskach startowała pod szyldem PTTS „Beskid Śląski”.

W klasyfikacji medalowej Zaolziacy prowadzili od pierwszego dnia igrzysk. Na olimpijczyków z Czech nie było mocnych zwłaszcza w konkurencjach alpejskich. – Staramy się jednak być jak najbardziej wszechstronnymi, dlatego od lat popieramy udział na igrzyskach rodzin z dziećmi. Zależy nam bowiem, by nasi zawodnicy startowali nie tylko w kategoriach „dorosłych”, ale także w kategoriach dziecięcych oraz w grupach seniorów – tłumaczył Henryk Cieślar podczas oficjalnego zamknięcia XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica-Zdrój 2018”. W trakcie uroczystości, którą zorganizowano w hotelu „Krynica”, obwieszczono zebranym, iż kolejne zimowe igrzyska polonijne także odbędą się w tym beskidzkim kurorcie.

W trakcie tegorocznych igrzysk ekipa „Beskidu Śląskiego zdobyła 21 medali złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych. Drudzy Polacy z Litwy wywalczyli 14 złotych krążków, 18 srebrnych i 12 brązowych, a trzecia Białoruś miała na swym koncie 12 złotych medali, 11 srebrnych i 15 brązowych. W pierwszej piątce igrzysk uplasowały się jeszcze ekipy Rosji i Niemiec.

Migawki z ceremonii oficjalnego zakończenia XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych