wtorek, 9 czerwca 2026
Imieniny: PL: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja| CZ: Stanislava
Glos Live
/
Nahoru

23 lata temu Polska wstąpiła do NATO. Uroczyste zgromadzenie w Sejmie i owacje dla prezydenta Ukrainy | 12.03.2022

12 marca przypada 23. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Z tej okazji w polskim parlamencie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, do których przemówili prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Ten tekst przeczytasz za 4 min. 30 s
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem wideopołączenia dziękował Polsce i Polakom za pomoc i wsparcie. Fot. Kancelaria Sejmu

 

To było wyjątkowe wydarzenie – w piątek 11 marca w Sejmie miało miejsce Zgromadzenie Narodowe zwołane z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Wzięli w nim udział prezydent RP Andrzej Duda, posłowie, senatorowie, europarlamentarzyści, a także byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, poprzedni polscy premierzy i marszałkowie Sejmu oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Prezydent Duda nawiązując do rosyjskiej napaści na Ukrainę wskazał, że spotkanie odbywa się „w chwili największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej” . 

– Nasi sąsiedzi dają przykład całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości. Płacą za to najwyższa cenę – zaznaczył. – Zatrzymajmy to zło. To wyzwanie dla całego wolnego świata – zaapelował.

Podkreślił także zaangażowanie Polaków w pomoc dla uchodźców oceniając, że „odpowiedzią na wielkie zło jakie Władimir Putin i Rosja przyniosły Ukrainie, stało się wielkie dobro. Polacy od pierwszych godzin pospieszyli z pomocą”. – Chylę czoła przed milionami naszych rodaków, którzy odpowiadają dobrem na zło – powiedział prezydent Duda.

Odniósł się także do kwestii polskiego bezpieczeństwa. – Obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej to fundamenty naszego bezpieczeństwa i polska racja stanu – zaznaczył stanowczo.

Do zebranych w Sejmie przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który połączył się z polskim parlamentem za pośrednictwem internetu. Zanim jednak cokolwiek powiedział został powitany owacją na stojąco. W swoim wystąpieniu Zełeński  przyznał, że gdy w 2019 r. został wybrany prezydentem, można było odczuć, że relacje między Polską a Ukrainą były chłodne. – Chciałem szybko przejść tę drogę do ciepła. Wiedziałem, że z natury jesteśmy sobie bliscy, Ukraińcy i Polacy – powiedział. 

Nawiązując do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 r. podczas rosyjskiego ataku na Gruzję („Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może przyjść czas i na mój kraj, na Polskę”) Wołodymyr Zełeński podkreślił, naród ukraiński walczy m.in. o to, aby nie nadszedł ten zły czas dla Polski i państw bałtyckich.

– Gdy jest ktoś, kto bije jak bydlę, to trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć, kto wyciągnie pomocną dłoń, gdy twój dom jest atakowany. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą, kto powie: „bracie, nie zostaniesz z wrogiem sam na sam”. I tak się stało. Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami, to jest naturalne – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Dodał, że to wspólna walka, a razem można wszystko zdziałać.  – Razem jest nas 90 milionów. To historyczna misja Polski i Ukrainy: być liderami, być razem, wyciągnąć Europę z przepaści i zagrożenia – powiedział. Nawiązał też do pomocy, jakiej masowo udzielają Polacy jego uciekającym przed wojną rodakom.– Robicie to z dobrego serca, tak jak między przyjaciółmi, rodziną – zaznaczył. Swoje wystąpienie zakończył mówiąc po polsku: „Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Polsce i Polakom za odwagę i pomoc, jaką niosą Ukraińcom uciekającym przed rosyjskim atakiem. Mówił o wsparciu płynącym z państw NATO w kierunku Ukrainy.

– Ta wojna ma wpływ na życie niewinnych Ukraińców, ma wpływ na bezpieczeństwo Europy i ład światowy – podkreślił Stoltenberg. – Sojusznicy NATO wspierają naszego partnera, Ukrainę, od wielu lat. W ostatnich tygodniach również to robimy, przekazując broń przeciwpancerną, aby pomóc ocalić życie Ukraińców – powiedział.

Zastrzegł jednak, że odpowiedzialność NATO polega na zapewnieniu, żeby konflikt nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę. Stąd zwiększona obecność sił sojuszu w Polsce i na wschodniej flance. Sekretarz generalny NATO zapewnił o jedności państw członkowskich. – Sojusznicy są zjednoczeni w ramach NATO. Będziemy chronić Polskę i bronić każdego cala terytorium sojuszniczego – podkreślił Jens Stoltenberg. 



Może Cię zainteresować.