Policja apeluje o ostrożność w komunikacji elektronicznej. W woj. morawsko-śląskim zatrzymano cyberoszusta | 30.05.2022
Podrabianie środków płatniczych, nieuprawiony dostęp do systemu komputerowego i nośnika informacji. Takie zarzuty policji kryminalnej woj. morawsko-śląskiego usłyszał 28-latek, który rozsyłał fałszywe SMS-y. Funkcjonariusze apeluje o szczególną ostrożność w komunikacji elektronicznej. Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Fot. canva.com
Mężczyzna został zatrzymany w czasie przygotowań do szeroko zakrojonych czynności z zakresu phishingu. Chcąc się wzbogacić na cudzej krzywdzie, oszust rejestrował cyfrowe konta, z których wysłał ponad 2000 fałszywych smsów na różne numery. Z ich treści odbiorca dowiadywał się o rzekomym zablokowaniu konta bankowego, a jego odblokowanie możliwe jest po kliknięciu w dołączony link, który przekierowywał do fałszywej strony internetowej banku, której prawie nie można było odróżnić od oryginału.
Schemat działania przestępcy był prosty - zdobyć dane logowania do systemu bankowego i przelać środki z konta "złowionej" w ten sposób osoby. 28-latek w ten sposób działał na szczęście tylko kilka dni - był to dopiero początek jego działalności. W porę jednak został złapany przez ostrawską policję przy wsparciu jednostki interwencyjnej z Pragi początkiem maja. Jak informują funkcjonariusze, mężczyzna pozyskał w ten sposób prawie 40 tys. koron od nieznanego do tej pory poszkodowanego. Policja zabezpieczyła telefony komórkowe, karty SIM i inne przedmioty wykorzystywane w phishingu. Zatrzymany współpracuje z organami ścigania, w przeszłości był już sądzony w podobnej sprawie.
Policja ponownie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w komunikacji elektronicznej. Fałszywe wiadomości SMS czy e-maile znanych publicznie organizacji czy instytucji mają doskonałą grafikę, wiernie odwzorowującą oryginał. Funkcjonariusze zalecają m.in. sprawdzenie adresu nadawcy oraz rozważenie, czy dana informacja jest możliwa i, co najważniejsze, nieotwieranie linków.