Chcesz studiować za granicą? Możesz liczyć na program dotacyjny władz województwa | 03.06.2026
Ta
oferta może zainteresować również tegorocznych absolwentów Polskiego Gimnazjum
w Czeskim Cieszynie. Władze województwa morawsko-śląskiego właśnie ogłosiły nowy program
dotacyjny, który ma na celu umożliwienie zdolnym młodym ludziom z regionu
studiowania na renomowanych uniwersytetach zagranicznych.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Przed młodzieżą świat stoi otworem. Fot. Pixabay
Program
pn. „Wspieranie studiów za granicą” jest skierowany do maturzystów, którzy w
przyszłym roku akademickim planują wyjazd na zagraniczną uczelnię co najmniej
na jeden rok. Warunkiem uzyskania dotacji jest zajmowanie przez nią
odpowiedniej pozycji w rankingach uniwersyteckich. Wybrana uczelnia musi plasować
się wśród TOP 200 QS World University Rankings, a w przypadku kierunków
plastycznych i muzycznych wśród TOP 20 QS Art & Design lub QS Music.
Z
krajów europejskich na liście 200 najlepszych uniwersytetów znajdują się
głównie uczelnie z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Danii, ale
też z Belgii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch, Hiszpanii i
Austrii. Nie ma natomiast żadnej polskiej. Rozstrzygająca jest data 8 czerwca
br., czyli pierwszy dzień, kiedy można składać wnioski o dotacje, które
przyjmowane będą aż do 30 września br.
Pula
środków wynosi 1 mln koron. Jedna osoba może otrzymać aż 100 tys. koron, suma
ta nie może jednak przekroczyć 50 proc. kosztów poniesionych w związku ze
studiami zagranicznymi. Szansę mają również studenci niepełnoletni. W ich
imieniu wnioski o dotacje mogą składać ich opiekunowie prawni.
– Chcemy,
że młodzi ludzie z naszego województwa dostali szansę, żeby studiować tam,
gdzie spotyka się czołówka światowa. Kiedy powrócą do domu, przywiozą bagaż
doświadczeń pozwalający na dalszy rozwój, również w kontekście naszego regionu –
podkreślił morawsko-śląski wicehetman ds. szkolnictwa Jan Veřmiřovský.