piątek, 12 czerwca 2026
Imieniny: PL: Gwidona, Leonii, Niny| CZ: Antonie
Glos Live
/
Nahoru

Czeski Cieszyn-Sibica: jajecznica w całkiem nowej scenerii | 03.06.2026

Członkowie MK PZKO w Czeskim Cieszynie-Sibicy oraz ich przyjaciele z bliska i z daleka spotkali się na corocznej imprezie w odnowionym ogrodzie Domu Polskiego. Nowoczesny bar z nowymi meblami oraz wyszynkiem robił wrażenie.

Ten tekst przeczytasz za 3 min. 30 s
Nad smażeniem jajecznicy w sibickim czuwała młoda ekipa. Fot. MK PZKO w Czeskim Cieszynie-Sibicy

Po tym, jak jesienią ubiegłego roku dokończono projekt renowacji ogrodu, po wielu miesiącach dyskusji, planowania i wytężonej pracy nareszcie można było z niego w pełni skorzystać. Przypomnijmy, że w ramach prac zostało wymienione ogrodzenie wraz z furtką oraz bramą wjazdową, rozszerzając przy tej okazji ogród o trzy metry. A przed bramą pojawił się parking dla samochodów. 

Największą metamorfozę przeszedł stary garaż, który został przebudowany na nowoczesny bar z nowymi meblami oraz wyszynkiem. W budynku zainstalowano wodociąg oraz kanalizację.  Piękne ceglane ściany kontrastują z białym sufitem a wszystko jest efektownie podświetlone nowymi lampami. Bar posiada nowy dach, a jego boczną ścianę zdobi mural z alegorią rzeki Olzy. 

- Do ogrodu kupiliśmy 30 nowych stołów i 60 ławek oraz nowy namiot piknikowy – dopełnia Stanisław Kołek z koła PZKO w Sibicy. Projekt „Modernizacja zaplecza piknikowego PZKO Sibica” był współfinansowany przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Fundacji Volens z Cieszyna. 

Piękna wiosenna pogoda sprawiła, że w sibickim ogrodzie pojawiło się ponad 150 gości. 

Oprócz smacznej jajecznicy można było raczyć się kołaczami i ciastami upieczonymi przez panie z Klubu Kobiet. Nowy bar spełnił swoje zadanie oferując spragnionym wszelkiego rodzaju napoje i przekąski. 

Na nowym płocie zainstalowano dla gości 14 paneli wystawy pt. „Tożsamość zakorzeniona”, której autorami są pracownicy Instytutu Polonika z Warszawy oraz członkowie Stowarzyszenia Olza Pro. 

– Celem wystawy jest pokazanie, że polskie dziedzictwo kulturowe na terenie czeskiej części Śląska Cieszyńskiego nie należy wyłącznie do przeszłości. To wciąż istotny i dynamicznie zmieniający się składnik życia jego tutejszych autochtonicznych mieszkańców – przekonuje Stanisław Kołek, który jest zarazem wiceprezes Olza Pro.

Na nowym płocie zainstalowano dla gości 14 paneli wystawy pt. „Tożsamość zakorzeniona”.

Wystawa poprzez namacalne ślady – pomniki, szkoły, kapliczki i cmentarze – prezentuje fragment większej, wielowątkowej historii. Wernisaż wystawy odbył się w listopadzie ubiegłego roku na XXV Zjeździe PZKO w Trzyńcu. Od tego czasu ta dwujęzyczna polsko-czeska wystawa była już zaprezentowana na uniwersytetach w Ostrawie i Karwinie, w siedzibie Kongresu Polaków oraz w Polskim Gimnazjum im. J. Słowackiego w Cz. Cieszynie. Na przełomie kwietnia i maja tego roku można ją było oglądać na płocie Konsulatu Generalnego RP w Ostarwie. Wypożyczenie wystawy można uzgodnić z członkami Stowarzyszenia Olza Pro. 

W dużej sali Domu Polskiego w Sibcy można było podziwiać kilkanaście pięknych, grających kolorami obrazów znanej artystki i śpiewaczki Dariny Krygiel. W dwu przyległych pomieszczeniach goście mogli też zwiedzać muzeum piwa „Piwne fascynacje”, które jest nieustannie uzupełniane o nowe artefakty birofilistyczne. Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ze Stanisławem Kołkiem pod numerem telefonu +420 607 895 465.
 
Muzeum piwa „Piwne fascynacje” jest nieustannie uzupełniane o nowe artefakty birofilistyczne. 


Może Cię zainteresować.