Dziś przypada 70. rocznica Poznańskiego Czerwca | 28.06.2026
Od złożenia kwiatów przed
bramą zakładów H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych rozpoczęły się
niedzielne uroczystości 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. W
obchodach weźmie udział prezydent Karol Nawrocki oraz głowy państw kilku
europejskich krajów.
Ten tekst przeczytasz za 2 min. 15 s
Obchody w Poznaniu trwają dziś przez cały dzień. Fot. FB/Miasto Poznań
28 czerwca 1956 roku
robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina,
podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną
przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas, według ustaleń wciąż trwającego
śledztwa, 58 osób, a setki zostały ranne.
Niedzielne obchody 70.
rocznicy zrywu rozpoczęły się o godz. 6.00 rano od złożenia wiązanek kwiatów przed
bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, skąd w 1956 r. wyruszali
strajkujący robotnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. związkowcy, kombatanci,
przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz delegacje z różnych
zakładów pracy.
Przewodniczący Związku
Zawodowego NSZZ „Solidarność” w zakładach H. Cegielski – Fabryka Pojazdów
Szynowych (FPS) Wojciech Antczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że 70 lat temu
z bramy ówczesnych Zakładów Metalowych im. J. Stalina robotnicy wyszli „w niemym
marszu po chleb, wolność i szacunek”.
–
Komunistyczny reżim, który nazywał się władzą ludową, nie szanował robotników.
Wprowadzał wyśrubowane normy pracy, obcinał wynagrodzenia. Panował wyzysk i
bieda, która spowodowała, że robotnicy Cegielskiego wyszli zademonstrować swoje
niezadowolenie – powiedział. Dodał, że do
maszerujących zaczęli dołączać pracownicy kolejnych zakładów oraz mieszkańcy. –
Zebrano ponad 100 tys. ludzi śpiewających pieśni patriotyczne i religijne, z
transparentami „My chcemy chleba”, „Precz z wyzyskiem świata pracy”, „Chcemy
wolnej Polski” – mówił związkowiec.
Podkreślił, że pierwsze
strzały do demonstrantów służby bezpieczeństwa oddały około godz. 10.00. –
Stłumiono demokratyczny protest. Do dziś nikt za to nie odpowiedział i nie
został ukarany – podkreślił Antczak. –
Czcijmy dziś pamięć poległych i represjonowanych, ofiar Czerwca 1956 roku. To
oni obudzili w Polakach wielkie pragnienie wolności i suwerenności –
podkreślił.
W obchodach weźmie po
południu udział prezydent Karol Nawrocki oraz głowy państw kilku europejskich
krajów.