piątek, 3 maja 2024
Imieniny: PL: Jaropełka, Marii, Niny| CZ: Alexej
/

Srebrny Adam Kszczot! | 25.08.2015

Adam Kszczot wywalczył srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Polak w biegu na 800 metrów przegrał jedynie z mistrzem olimpijskim i rekordzistą świata, Kenijczykiem Davidem Rudishą.

Ten tekst przeczytasz za 45 s
Adam Kszczot. Fot. ARC

Kszczot to aktualny mistrz Europy. Krążek wywalczony w Pekinie jest pierwszym srebrem dla Polski w tej konkurencji w historii startów Polaków na mistrzostwach świata. Wcześniej – w 2001 r. w Edmonton – z brązu cieszył się Paweł Czapiewski.

Adam Kszczot rozpoczął finałowy bieg spokojnie. Przez pierwsze kilkaset metrów plasował się w końcówce stawki. Jeszcze przed półmetkiem dobił jednak do czołówki. Od startu prowadził Rudisha. Polak odważniej zaatakował Kenijczyka na ostatniej prostej. Faworyt wrzucił jednak piąty bieg i przed metą jeszcze powiększył przewagę nad resztą biegaczy.

Reprezentant Kenii uzyskał czas 1:45,84. Kszczot przybył na metę z czasem 1:46,08. Trzecie miejsce zajął Bośniak Amel Tuka. Startowało ośmiu zawodników.