_-_transp.png)
W pięciu miejscowościach, Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, rusza dziś 54. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Inauguracyjne koncerty rozpoczną się na poszczególnych estradach o godz. 17.00. Występy, których wspólnym mianownikiem jest folklor, potrwają aż do niedzieli 6 sierpnia. Tym razem jednak bez udziału zespołów z naszego regionu.
– Zespoły z Zaolzia co roku występują na Tygodniu Kultury Beskidzkiej i dalej będą to robić. W tym roku jednak są zbyt zajęte, żeby wystąpić u nas, ponieważ przygotowują duży wspólny program na jubileuszowe 70. „Gorolski Święto” – wyjaśniła nieobecność Anna Strojny z Biura Programowo-Artystycznego imprezy.
Niezależnie od tego na podbeskidzkich estradach zaprezentuje się w ciągu najbliższych dni aż 90 zespołów z Polski oraz 14 zespołów zagranicznych: z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Portoryko, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Węgier. Jedynym tegorocznym wykonawcą z RC będzie zespół „Rozmarýn” z Uherskiego Brodu.
Także tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa dziewięć dni. W tym czasie odbędą się w Wiśle 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne oraz 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W ramach TKB zostaną zorganizowane też kolejne edycje imprez towarzyszących – 23. „Festyn Istebniański” w Istebnej, 39.„Wawrzyńcowe Dudy” w Ujsołach oraz 70. „Gorolski Święto” w Jabłonkowie.