Olbrachcice: Ogród przy polskiej szkole należy już do gminy | 09.06.2026
Gmina
Olbrachcice zyskała bezpłatnie od państwa część ogrodu przy Szkole Podstawowej
i Przedszkolu z Polskim Językiem Nauczania. Tym samym po latach stała się
właścicielem całego gruntu, na którym ogród się rozciąga.
Ten tekst przeczytasz za 60 s
Budynek polskiej szkoły w Olbrachcicach z lotu ptaka. Fot. PSP Olbrachcice
–
Gmina już dawniej usiłowała o przeniesienie własności działki, lecz z powodu
nieuregulowanych spraw majątkowych nie było to możliwe. Dlatego do tej pory
Olbrachcice miały działkę w dzierżawie – poinformował Urząd Reprezentowania
Państwa w Sprawach Majątkowych w Ostrawie. – Po rozwiązaniu problemów
własnościowych działka została bezpłatnie przekazana gminie, ponieważ stoi to w
interesie społecznym: działka służy i nadal będzie służyła potrzebom
szkolnictwa, edukacji, sportu, wychowania fizycznego i pracy z młodzieżą –
uzasadnił decyzję urząd.
Z
doprowadzenia do końca ciągnącej się sprawy cieszy się wójt Olbrachcic Henryk
Feber. – Chodzi o powierzchnię 713 metrów kwadratowych, odpowiadającą mniej
więcej jednej trzeciej całego ogrodu. Przez wiele lat mieliśmy ją w dzierżawie,
teraz gmina będzie właścicielem całości – powiedział samorządowiec.