niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Sztandar cieszyńskiego pułku zostanie uratowany | 10.06.2026

Są pieniądze na dokończenie renowacji znalezionego po 86 latach sztandaru 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, w którym walczyło wielu mieszkańców Zaolzia w kampanii wrześniowej 1939 roku. To efekt zabiegów m.in. pasjonatów historii z Cieszyna oraz interwencji Ministra Obrony Narodowej RP.

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Tak prezentuje się sztandar w aktualnym etapie renowacji. Fot. Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie

Sztandar został odkryty w maju 2025 roku pod Tomaszowem Lubelskim w rejonie ostatnich walk cieszyńskiego pułku przez Macieja Podgórskiego, właściciela prywatnego Muzeum 3. Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu i Piotra Szymalę. Krótko po wykopaniu z ziemi cenny obiekt trafił do pracowni konserwatorskiej pod Warszawą. We wrześniu ubiegłego roku delegacja z Cieszyna odwiedziła pracownię, by symbolicznie przywitać się ze sztandarem, który był już po pierwszym etapie prac konserwatorskich – specjalistom udało się zatrzymać procesy degradacji i uratować efektowny wygląd użytych materiałów. Do finału potrzeba było jednak pieniędzy. Jednak ku wielkiemu zaskoczeniu w maju tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) nie przyznało funduszy Muzeum Regionalnemu im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, które opiekuje się sztandarem i wnioskowało o pieniądze na jego ratowanie.

Wówczas z apelem o ponowne rozpatrzenie tej sprawy zwrócili się do MKiDN przedstawiciele Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie z jego właścicielem Krzysztofem Neściorem na czele. Doszło nawet do spotkania w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie Cieszyniacy usłyszeli, że minister obrony narodowej będzie interweniował MKiDN w tej sprawie. W efekcie 8 czerwca do Cieszyna dotarło potwierdzenie, że MKiDN ponownie rozpatrzyło sprawę sztandaru i proporca decydując o przyznaniu pieniędzy – 130 tys. zł, co gwarantuje zabezpieczenie kosztów prac konserwatorskich. Aktualnie sztandar i proporzec są w końcowym etapie renowacji. Jest szansa, że po jej zakończeniu sztandar zostanie przywieziony do Cieszyna, gdzie uroczyście otrzyma kokardę Orderu Virtutti Militari za kampanię wrześniową, jaką pułk z Cieszyna został odznaczony.




Może Cię zainteresować.