_-_transp.png)
W niedzielę 4 lutego w godzinach wieczornych zmarł Bogusław Heczko, jeden z najwybitniejszych akwarelistów Śląska Cieszyńskiego. Miał 90 lat, swoje dzieła tworzył od piątej klasy szkoły podstawowej. Motywem jego prac była w większości drewniana architektura Śląska Cieszyńskiego. Heczko dał się też poznać, jako lokalny patriota oraz działacz na rzecz promowania lokalnej kultury i sztuki.
Bogusław Heczko urodził się w 1927 r. w Ustroniu. Swoje prace po raz pierwszy pokazał na indywidualnej wystawie w 1961 r. w Zakładowym Domu Kultury w Ustroniu. Od tego czasu swoje obrazy prezentował na kilkudziesięciu wystawach nie tylko w Polsce, ale również w Paryżu, Niemczech czy w Belgii.
Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Bogusław Heczko został współzałożycielem oraz prezesem grupy plastycznej „Brzimy” w Wiśle, a od 1993 r. działał w Stowarzyszeniu Twórczym „Brzimy” w Ustroniu. W międzyczasie założył wraz z synem Kazimierzem galerię „Na Gojach”, którą z czasem poszerzył otwierają zbiorową galerię ustrońskich twórców w Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa w Ustroniu oraz podobną placówkę w Zakładzie Przyrodoleczniczym.
Twórca znany był z dużej ilości prac wykonanych akwarelą, jednak tworzył również szkice, rysunki ołówkiem czy tuszem. Większość jego prac dotyczyła drewnianej architektury Śląska Cieszyńskiego. Jego obrazy były traktowane nie tylko jako rodzaj sztuki, ale również jako forma doskonałej dokumentacji zabytków architektonicznych regionu. Tworzył również prace z zakresu grafiki użytkowej, takie jak herb Ustronia (1956 r.), album „Kościoły i kaplice”, czy też „Dawny Ustroń”.
W swojej pracy był doceniany nie tylko lokalnie, ale również globalnie. Świadczą o tym liczne zaproszenia na wystawy zagraniczne czy odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997 r.), Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” (1997 r.) czy Laurem Srebrnej Cieszynianki (2000).
Pogrzeb Bogusława Heczki najprawdopodobniej odbędzie się w najbliższy czwartek, jednak szczegóły dotyczące ceremonii nie są jeszcze znane.