niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Dobra wiadomość z Warszawy: będzie Bon Pierwszoklasisty | 11.06.2026

Troje przedstawicieli Kongresu Polaków w RC Monika Pláškowa, Andrzej Bizoń i Józef Szymeczek oraz dyrektorka Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie Marta Kmeť gościło w poniedziałek w Warszawie. Celem ich wizyty były Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego” oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 60 s
Bon Pierwszoklasisty cieszy się od lat dużym powodzeniem. Fot. Danuta Chlup

– W czasie tych spotkań otrzymaliśmy potwierdzenie o przyznaniu najważniejszych dla Zaolzia dotacji na rok bieżący, przede wszystkim zaś dofinansowania zielonej szkoły nad Bałtykiem oraz Bonu Pierwszoklasisty i Bonu Przedszkolaka, których dystrybucją zajmie się jak co roku Macierz Szkolna w RC. Rodzice dzieci, które rozpoczną po wakacjach naukę w klasie 1. polskich szkół podstawowych na Zaolziu, już teraz mogą mieć więc pewność, że ich dzieci otrzymają wyposażone tornistry – zaznaczył wiceprezes Kongresu Polaków w RC Józef Szymeczek.

Delegacja z Zaolzia została przyjęta przez kierowników obu placówek. W Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego” spotkała się z jej prezesem Mikołajem Falkowskim, a w Instytucie Rozwoju Języka Polskiego z jego dyrektorką Urszulą Starakiewicz-Krawczyk.

Delegacja z Zaolzia. Na pierwszym planie Marta Kmeť i Monika Pláškowa, z tyłu Józef Szymeczek i Andrzej Bizoń. Fot. ARC

– Pani dyrektor bardzo wysoko oceniła projekt zielonej szkoły nad Bałtykiem. Jej zdaniem, może posłużyć on jako wzór do naśladowania dla Polaków na Litwie, gdzie system szkolnictwa polskiego działa na podobnych zasadach jak nasze – zauważyła Monika Pláškowa, która reprezentowała w Warszawie również Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC. W związku z tym Kongres Polaków otrzymał zapewnienie, że Instytut Rozwoju Języka Polskiego będzie chciał utrzymać projekt zielonej szkoły również w kolejnych latach.

Innym projektem, który również otrzymał w tym roku dofinansowanie instytutu, są debaty oksfordzkie. Wniosek ten przygotowały Klub Polski „Polonus” w Brnie i Fundacja Siempre Juntos, a Centrum Pedagogiczne pełni w nim rolę placówki edukacyjnej. Projekt skierowany jest do młodzieży szkół średnich w wieku 15-19 lat. Więcej napiszemy o nim za tydzień w rubryce Młodzi.



Może Cię zainteresować.