Diecezja ostrawsko-opawska zaczyna świętowanie | 29.05.2026
Biskupi z Czech, Moraw, Polski i Słowacji wezmą udział w centralnym punkcie obchodów jubileuszu 30-lecia diecezji ostrawsko-opawskiej, jaki będzie miał miejsce w sobotę 30 maja w ostrawskiej katedrze Boskiego Zbawiciela.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 30 s
Uroczystą mszę dziękczynną w ostrawskiej katedrze będzie celebrował bp Martin David. Fot. Roman Polách/Člověk a Víra
Najmłodsza i najmniejsza – to niektóre z określeń pasujących do diecezji ostrawsko-opawskiej, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia jej ustanowienia. Centralnym punktem obchodów jubileuszu będzie Dzień Wdzięczności w sobotę 30 maja w ostrawskiej katedrze Boskiego Zbawiciela.
Trzydzieści lat po założeniu diecezji wierni zgromadzą się, żeby podziękować Bogu za dobro, którego doświadczyli we wspólnocie diecezjalnej. Uroczysta msza rozpocznie się o 14.30 i będzie transmitowana przez TV NOE. Będzie ją celebrował bp Martin David, a homilię wygłosi arcybiskup ołomuniecki Josef Nuzík.
Kolejnym wydarzeniem będzie Dzień Modlitwy zaplanowany na 31 sierpnia. Będzie to dokładnie trzydzieści lat od objęcia urzędu przez pierwszego biskupa diecezji – Františka Václava Lobkowicza.
– W ostatni dzień wakacji chcemy wejść na Łysą Górę i Pradziada – dwa charakterystyczne szczyty łączące naszą diecezję. Będziemy się tam modlić za region, w którym żyjemy – zapowiada biskup Martin David.
Uroczystym momentem jubileuszowego roku ma być także poświęcenie organów w ostrawskiej katedrze Boskiego Zbawiciela. Projekt „Organy dla Ostrawy” miejscowa parafia realizuje wspólnie z pracownią organmistrzowską Dlabal & Mettler, a jego zakończenie planowane jest na jesień.