sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: PL: Cypriana, Emanueli, Władysława| CZ: Ladislav
Glos Live
/
Nahoru

Karwińskie morze świętuje 10 lat | 25.06.2026

Sztuczny zbiornik w Darkowie, nazywany popularnie Karwińskim Morzem, służy mieszkańcom i turystom jako miejsce wypoczynku nad wodą, rekreacji i uprawiania sportu. Z okazji 10. rocznicy oddania zbiornika do użytku miasto organizuje festiwal.

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Karwińskie Morze wraz ze swoją infrastrukturą turystyczną stało się najczęściej odwiedzanym miejscem w Karwinie. Fot. UM Karwina

Dawny teren górniczy, na którym niegdyś wydobywano węgiel, w ciągu dekady przekształcił się w jedną z najpopularniejszych stref rekreacyjnych regionu. W 2016 roku zbiornik wodny, należący obecnie do miasta, został oficjalnie oddany do użytku z przeznaczeniem na cele rekreacyjne. Dziś Karwińskie Morze przyciąga mieszkańców z różnych stron regionu, a także z Polski. Teren ten wraz z infrastrukturą turystyczną stał się najczęściej odwiedzanym miejscem w Karwinie.

Chcąc uczcić 10-lecie oddania zbiornika do użytku, miasto we współpracy z inicjatywą Dokořán, Biblioteką Regionalną w Karwinie i Centrum Czasu Wolnego „Juventus” organizuje festyn jubileuszowy, który odbędzie się w sobotę 29 sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na uczestników czekają koncerty muzyki na żywo, impreza plażowa z DJ-em oraz spektakle teatru improwizowanego. Dla dzieci i rodzin przygotowano ścieżkę z zadaniami i nagrodami, zajęcia kreatywne, zabawy sensoryczne oraz atrakcje wodne. W programie znalazły się także zajęcia sportowe, w tym joga na plaży, ćwiczenia dla rodzin oraz konkursy rekreacyjne.

Z okazji jubileuszu będzie można kupić limitowane pamiątki z okolicznościową grafiką autorstwa ilustratorki Klaudii Švrčkovej, inspirowaną postacią Neptuna. Szczegółowy harmonogram wydarzenia będzie publikowany sukcesywnie.

Tymczasem nad Karwińskim Morzem trwa budowa pierwszego parkingu przeznaczonego dla kilkudziesięciu samochodów. W drugiej kolejności powstanie drugi, większy parking, który pomieści około 125 pojazdów. Inwestycja jest możliwa dzięki wykupieniu przez miasto niezbędnych gruntów. Po jej zakończeniu oba parkingi będą udostępnione mieszkańcom i turystom bezpłatnie.


Może Cię zainteresować.