Karwińskie morze świętuje 10 lat | 25.06.2026
Sztuczny zbiornik w Darkowie, nazywany popularnie Karwińskim Morzem,
służy mieszkańcom i turystom jako miejsce wypoczynku nad wodą, rekreacji i
uprawiania sportu. Z okazji 10. rocznicy oddania zbiornika do użytku miasto
organizuje festiwal.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Karwińskie Morze wraz ze swoją infrastrukturą turystyczną stało się najczęściej odwiedzanym miejscem w Karwinie. Fot. UM Karwina
Dawny teren górniczy, na którym niegdyś wydobywano węgiel, w ciągu
dekady przekształcił się w jedną z najpopularniejszych stref rekreacyjnych
regionu. W 2016 roku zbiornik wodny, należący obecnie do miasta, został
oficjalnie oddany do użytku z przeznaczeniem na cele rekreacyjne. Dziś
Karwińskie Morze przyciąga mieszkańców z różnych stron regionu, a także z
Polski. Teren ten wraz z infrastrukturą turystyczną stał się najczęściej
odwiedzanym miejscem w Karwinie.
Chcąc uczcić 10-lecie oddania zbiornika do użytku, miasto we współpracy
z inicjatywą Dokořán, Biblioteką Regionalną w Karwinie i Centrum Czasu Wolnego
„Juventus” organizuje festyn jubileuszowy, który odbędzie się w sobotę 29
sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na uczestników czekają koncerty
muzyki na żywo, impreza plażowa z DJ-em oraz spektakle teatru improwizowanego.
Dla dzieci i rodzin przygotowano ścieżkę z zadaniami i nagrodami, zajęcia
kreatywne, zabawy sensoryczne oraz atrakcje wodne. W programie znalazły się
także zajęcia sportowe, w tym joga na plaży, ćwiczenia dla rodzin oraz konkursy
rekreacyjne.
Z okazji jubileuszu będzie można kupić limitowane pamiątki z
okolicznościową grafiką autorstwa ilustratorki Klaudii Švrčkovej, inspirowaną
postacią Neptuna. Szczegółowy harmonogram wydarzenia będzie publikowany sukcesywnie.
Tymczasem nad Karwińskim Morzem trwa budowa pierwszego parkingu
przeznaczonego dla kilkudziesięciu samochodów. W drugiej kolejności powstanie
drugi, większy parking, który pomieści około 125 pojazdów. Inwestycja jest
możliwa dzięki wykupieniu przez miasto niezbędnych gruntów. Po jej zakończeniu
oba parkingi będą udostępnione mieszkańcom i turystom bezpłatnie.