niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Mają za sobą intensywny sezon | 18.06.2026

Zespoły działające po egidą Polskiego Towarzystwa Artystycznego „Ars Musica” zakończyły kolejny sezon śpiewaczo-muzyczny. W środę w jego siedzibie w Trzyńcu-Starym Mieście odbyło się zebranie sprawozdawcze tej zaolziańskiej organizacji.

Ten tekst przeczytasz za 2 min. 15 s
PTA „Ars Musica” w środę podsumowało kolejny sezon artystyczny. Fot. Beata Schönwald

Podczas spotkania podsumowano działalność stowarzyszenia oraz jego zespołów, a także omówiono sytuację finansową i plany na kolejne miesiące. Prezes PTA „Ars Musica” Leszek Kalina przedstawił aktualny stan finansowy i majątkowy stowarzyszenia. Podkreślił znaczenie wsparcia otrzymywanego od Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, Funduszu Rozwoju Zaolzia Kongresu Polaków w RC oraz sponsorów.

W drugiej części obrad podsumowano działalność zespołów. Chór szkolny „Collegium Iuvenum”, działający przy Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie, wystąpił w minionym sezonie osiem razy. Po raz ostatni – na uroczystości rozdania świadectw maturalnych w Teatrze Cieszyńskim.  

Taką samą liczbę koncertów i występów zaliczył chór „Canticum Novum”. W ub. weekend wziął udział w Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans”, gdzie zdobył srebrne i brązowe pasmo. W związku z tym wydarzeniem wywiązała się dyskusja dotycząca przyszłego ukierunkowania chóru. Rozważano, czy zespół powinien nadal funkcjonować jako duży chór liczący ponad 20 osób i uczestniczyć w konkursach w tej kategorii, czy też skupić się na formule chóru kameralnego.

Jak przypomniał Kalina, ważnymi momentami sezonu były również koncert licencjacki jego asystentki Krystyny Ivanov oraz koncert zorganizowany wspólnie z trzynieckim stowarzyszeniem „Medica”, świadczącym usługi hospicjum domowego.

Wspomniano również o dobrze rokującym żeńskim tercecie „La Frella”, który w ciągu ostatniego sezonu wystąpił ok. dziesięciu razy. Natomiast zdecydowanie mniejszą aktywność przejawia obecnie kapela ludowa „Sómsiek”. Z dalszej działalności nie zamierza jednak rezygnować. Tym bardziej że po rozwiązaniu gimnazjalnego „Zorómbka” jest jedyną tego rodzaju kapelą „Ars Musici”.

Na zebraniu omówiono krótko również najważniejsze i wymagające dużego zaangażowania przedsięwzięcia organizowane przez PTA. Były to 19. Festiwal Piosenki Dziecięcej oraz 30. Przegląd Cieszyńskiej Pieśni Ludowej.

Na chwilę obecną zespoły działające w ramach stowarzyszenia zakończyły już próby i rozpoczęły przerwę wakacyjną.



Może Cię zainteresować.