Mają za sobą intensywny sezon | 18.06.2026
Zespoły
działające po egidą Polskiego Towarzystwa Artystycznego „Ars Musica” zakończyły
kolejny sezon śpiewaczo-muzyczny. W środę w jego siedzibie w Trzyńcu-Starym
Mieście odbyło się zebranie sprawozdawcze tej zaolziańskiej organizacji.
Ten tekst przeczytasz za 2 min. 15 s
PTA „Ars Musica” w środę podsumowało kolejny sezon artystyczny. Fot. Beata Schönwald
Podczas
spotkania podsumowano działalność stowarzyszenia oraz jego zespołów, a także
omówiono sytuację finansową i plany na kolejne miesiące. Prezes PTA „Ars
Musica” Leszek Kalina przedstawił aktualny stan finansowy i majątkowy
stowarzyszenia. Podkreślił znaczenie wsparcia otrzymywanego od Konsulatu
Generalnego RP w Ostrawie, Funduszu Rozwoju Zaolzia Kongresu Polaków w RC oraz
sponsorów.
W
drugiej części obrad podsumowano działalność zespołów. Chór szkolny „Collegium
Iuvenum”, działający przy Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim
Cieszynie, wystąpił w minionym sezonie osiem razy. Po raz ostatni – na
uroczystości rozdania świadectw maturalnych w Teatrze Cieszyńskim.
Taką
samą liczbę koncertów i występów zaliczył chór „Canticum Novum”. W ub. weekend wziął
udział w Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans”,
gdzie zdobył srebrne i brązowe pasmo. W związku z tym wydarzeniem wywiązała się
dyskusja dotycząca przyszłego ukierunkowania chóru. Rozważano, czy zespół
powinien nadal funkcjonować jako duży chór liczący ponad 20 osób i uczestniczyć
w konkursach w tej kategorii, czy też skupić się na formule chóru kameralnego.
Jak
przypomniał Kalina, ważnymi momentami sezonu były również koncert licencjacki
jego asystentki Krystyny Ivanov oraz koncert zorganizowany wspólnie z
trzynieckim stowarzyszeniem „Medica”, świadczącym usługi hospicjum domowego.
Wspomniano
również o dobrze rokującym żeńskim tercecie „La Frella”, który w ciągu
ostatniego sezonu wystąpił ok. dziesięciu razy. Natomiast zdecydowanie mniejszą
aktywność przejawia obecnie kapela ludowa „Sómsiek”. Z dalszej działalności nie
zamierza jednak rezygnować. Tym bardziej że po rozwiązaniu gimnazjalnego
„Zorómbka” jest jedyną tego rodzaju kapelą „Ars Musici”.
Na
zebraniu omówiono krótko również najważniejsze i wymagające dużego
zaangażowania przedsięwzięcia organizowane przez PTA. Były to 19. Festiwal
Piosenki Dziecięcej oraz 30. Przegląd Cieszyńskiej Pieśni Ludowej.
Na
chwilę obecną zespoły działające w ramach stowarzyszenia zakończyły już próby i
rozpoczęły przerwę wakacyjną.