Sucha Górna: Pokazali swoje talenty | 02.06.2026
Każdy
ma jakiś talent, lecz nie każdy ma dość odwagi, żeby go pokazać. W Szkole
Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Suchej Górnej wyszli we wtorek na
scenę w auli uczniowie, którzy ośmielili się pokazać, co potrafią i lubią robić
w wolnym czasie. Konkurs szkolny „Mam talent” miał w tym roku trzecią edycję. Zgłosiło się 12 uczestników z klas pierwszego i drugiego stopnia.
Ten tekst przeczytasz za 3 min.
Zastępca wójta Martin Adamiec przedstawia laureata nagrody publiczności Teodora Pietraszka. Z lewej strony laureatka pierwszej nagrody Olivia Bogumił. Fot. Danuta Chlup
–
Panowała pełna dobrowolność. Nie było narzucone, ilu uczestników ma mieć każda
klasa. Kto chciał, mógł się zgłosić za pomocą formularza i wrzucić go do
skrzynki. Uczniowie mogli pokazać talent, jaki sami czują, że mają go w sobie –
powiedziała przed rozpoczęciem konkursu dyrektorka szkoły Monika Pláškowa.
Przegląd
prowadziła nauczycielka Grażyna Siwek. Zapowiadając uczestników, zwracała uwagę
nie tylko na talenty, którymi zamierzają się pochwalić, lecz także na ich inne
uzdolnienia. Niektórzy uczniowie pokazali się w nowych rolach, nieznanych dotąd
koleżankom i kolegom. I tak na przykład Artur Pietraszek, zazwyczaj grający na
keyboardzie, tym razem zasiadł do perkusji, a Ania Pláškowa, laureatka
konkursów wokalnych – do fortepianu.
GALERIE Mam Talent
Ze
sceny rozbrzmiewał śpiew, recytacja, gra na instrumentach, były pokazy
taneczne, akrobatyczne, prezentacja prac plastycznych, ale też szybkie
składanie kostki Rubika. Zmagania
konkursowe bacznie śledziło jury w składzie: Martin Adamiec (zastępca wójta
Suchej Górnej), Marian Weiser (radny), Renata Rzyman i Natalia Sokalska
(nauczycielki) oraz Krystyna Toman (uczennica klasy 9.). W przerwie, kiedy
jurorzy się naradzali, odbyło się tajne głosowanie publiczności.
Ogłoszeniu
wyników towarzyszyło nie lada napięcie. Pierwszą nagrodę jury przyznało
najmłodszej uczestniczce Olivii Bogumił, uprawiającej akrobatykę powietrzną.
Druga nagroda trafiła do mażoretki Nadine Kędzior, trzecia do grającej na
fortepianie Anny Pláškowej. Nagrodę publiczności, a
jednocześnie wyróżnienie otrzymał Teodor Pietraszek, który potrzebował niespełna
minutę do poskładania kostki Rubika.
Renata
Rzyman wyjaśniła, że jury brało pod uwagę czy dziecko zaprezentowało to, czego
nauczyło się nie w szkole, lecz w swoim czasie wolnym, ogólne wrażenie oraz
oryginalność. Jurorzy zwracali także uwagę na strój odpowiedni do danego
występu. Laureaci otrzymali bony zakupowe do sklepu popularnej sieci
handlowej.
Okazało
się, że laureat nagrody publiczności pobił podczas konkursu swój osobisty
rekord w układaniu popularnej łamigłówki. – W Internecie znalazłem sposób, jak
szybko ułożyć kostkę i według tego trenowałem. Dlatego miałem tylko troszkę
tremę, kiedy pani dyrektor pomieszała mi kostkę. Dzisiejszy czas 54 sekundy był
mój najlepszy – powiedział Teodor naszej gazecie.
Uczestnicy
konkursu „Mam talent”
Artur
Pietraszek, kl. 5. (perkusja), Alex Veselý, kl. 4. (prace
plastyczne), Katarzyna
Kotajna, kl. 6. (fortepian), Nadine Kędzior, kl. 5. (pokaz mażoretkowy), Amelia
Poncza, kl. 3 (recytacja), Noemi Kucharczyk, kl. 7. (śpiew), Teodor Pietraszek,
kl. 3 (układanie kostki Rubika), Anna Pláškowa, kl. 6.
(fortepian), Emma Pilch, kl. 4. (recytacja), Nela Wróbel, kl. 5. (taniec),
Vivien Zaleska, kl. 6 (flet), Olivia Bogumił, kl. 2. (akrobatyka powietrzna).