czwartek, 11 czerwca 2026
Imieniny: PL: Barnaby, Benedykta, Flory| CZ: Bruno
Glos Live
/
Nahoru

Sucha Górna: Pokazali swoje talenty  | 02.06.2026

Każdy ma jakiś talent, lecz nie każdy ma dość odwagi, żeby go pokazać. W Szkole Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Suchej Górnej wyszli we wtorek na scenę w auli uczniowie, którzy ośmielili się pokazać, co potrafią i lubią robić w wolnym czasie. Konkurs szkolny „Mam talent” miał w tym roku trzecią edycję. Zgłosiło się 12 uczestników z klas pierwszego i drugiego stopnia.

Ten tekst przeczytasz za 3 min.
Zastępca wójta Martin Adamiec przedstawia laureata nagrody publiczności Teodora Pietraszka. Z lewej strony laureatka pierwszej nagrody Olivia Bogumił. Fot. Danuta Chlup

– Panowała pełna dobrowolność. Nie było narzucone, ilu uczestników ma mieć każda klasa. Kto chciał, mógł się zgłosić za pomocą formularza i wrzucić go do skrzynki. Uczniowie mogli pokazać talent, jaki sami czują, że mają go w sobie – powiedziała przed rozpoczęciem konkursu dyrektorka szkoły Monika Pláškowa.

Przegląd prowadziła nauczycielka Grażyna Siwek. Zapowiadając uczestników, zwracała uwagę nie tylko na talenty, którymi zamierzają się pochwalić, lecz także na ich inne uzdolnienia. Niektórzy uczniowie pokazali się w nowych rolach, nieznanych dotąd koleżankom i kolegom. I tak na przykład Artur Pietraszek, zazwyczaj grający na keyboardzie, tym razem zasiadł do perkusji, a Ania Pláškowa, laureatka konkursów wokalnych – do fortepianu.
 
GALERIE Mam Talent
 
Ze sceny rozbrzmiewał śpiew, recytacja, gra na instrumentach, były pokazy taneczne, akrobatyczne, prezentacja prac plastycznych, ale też szybkie składanie kostki Rubika. Zmagania konkursowe bacznie śledziło jury w składzie: Martin Adamiec (zastępca wójta Suchej Górnej), Marian Weiser (radny), Renata Rzyman i Natalia Sokalska (nauczycielki) oraz Krystyna Toman (uczennica klasy 9.). W przerwie, kiedy jurorzy się naradzali, odbyło się tajne głosowanie publiczności.  

Ogłoszeniu wyników towarzyszyło nie lada napięcie. Pierwszą nagrodę jury przyznało najmłodszej uczestniczce Olivii Bogumił, uprawiającej akrobatykę powietrzną. Druga nagroda trafiła do mażoretki Nadine Kędzior, trzecia do grającej na fortepianie Anny Pláškowej. Nagrodę publiczności, a jednocześnie wyróżnienie otrzymał Teodor Pietraszek, który potrzebował niespełna minutę do poskładania kostki Rubika.

Renata Rzyman wyjaśniła, że jury brało pod uwagę czy dziecko zaprezentowało to, czego nauczyło się nie w szkole, lecz w swoim czasie wolnym, ogólne wrażenie oraz oryginalność. Jurorzy zwracali także uwagę na strój odpowiedni do danego występu. Laureaci otrzymali bony zakupowe do sklepu popularnej sieci handlowej.   

Okazało się, że laureat nagrody publiczności pobił podczas konkursu swój osobisty rekord w układaniu popularnej łamigłówki. – W Internecie znalazłem sposób, jak szybko ułożyć kostkę i według tego trenowałem. Dlatego miałem tylko troszkę tremę, kiedy pani dyrektor pomieszała mi kostkę. Dzisiejszy czas 54 sekundy był mój najlepszy – powiedział Teodor naszej gazecie.
Uczestnicy konkursu „Mam talent”
Artur Pietraszek, kl. 5. (perkusja), Alex Veselý, kl. 4. (prace plastyczne), Katarzyna Kotajna, kl. 6. (fortepian), Nadine Kędzior, kl. 5. (pokaz mażoretkowy), Amelia Poncza, kl. 3 (recytacja), Noemi Kucharczyk, kl. 7. (śpiew), Teodor Pietraszek, kl. 3 (układanie kostki Rubika), Anna Pláškowa, kl. 6. (fortepian), Emma Pilch, kl. 4. (recytacja), Nela Wróbel, kl. 5. (taniec), Vivien Zaleska, kl. 6 (flet), Olivia Bogumił, kl. 2. (akrobatyka powietrzna). 



Może Cię zainteresować.