Imieniny: PL: Floriana, Michała, Moniki| CZ: Květoslav

Polscy skoczkowie mają nowego trenera! Został nim Austriak Thomas Thurnbichler | 05.04.2022

Austriak Thomas Thurnbichler został wybrany na stanowisko trenera głównego polskich skoczków narciarskich - poinformowali przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego (PZN). Austriak zastąpił na stanowisku Michala Doležala.

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Thomas Thurnbichler podpisał 4-letni kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim. Fot. PZN/Twitter

Potwierdziły się medialne doniesienia - we wtorek 5 kwietnia przedstawiciele PZN oficjalnie potwierdzili, że to 33-letni Austriak Thomas Thurnbichler poprowadzi w przyszłym sezonie kadrę polskich skoczków.

Thurnbichler to austriacki skoczek narciarski i trener, zawodnik Kitzbüheler Sport Club. Sportowe sukcesy osiągał głównie w wieku juniorskim – jest brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów z 2007 roku, a także dwukrotnie złotym i raz srebrny medalistą w drużynowej rywalizacji. Tylko raz wystąpił w konkursie indywidualnym Pucharu Świata – w 2008 roku w zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen zajął 45. miejsce.

Potem zajął się trenerką – od ubiegłego roku był w sztabie szkoleniowym Andreasa Widhoelzla jako asystent w kadrze A austriackich skoczków. Teraz poprowadzi Kamila Stocha i spółkę.

–  Mój następny kierunek to Kraków. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, nie mogę się doczekać na spotkanie z Polską – mówi w filmiku zamieszczonym na twitterowym profilu Polskiego Związku Narciarskiego.

Thomas Thurnbichler zastąpił na stanowisku trenera polskich skoczków Czecha Michala Doležala, który od 2019 roku trenował kadrę biało-czerwonych. Pod jego wodzą Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni, Piotr Żyła został mistrzem świata, a Dawid Kubacki zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich.