niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Bogumin: Wygodniej rowerem do Ostrawy  | 01.06.2026

Rowerzyści korzystający z połączenia między Boguminem a Ostrawą mają do dyspozycji nową, wygodniejszą trasę. Miasto wybudowało dla nich pod mostem autostradowym przy Jeziorze Wierzbickim łącznik, dzięki któremu zaoszczędzą ponad kilometr jazdy i unikną przecinania ruchliwej drogi. Ścieżkę udało się ukończyć w rekordowo krótkim czasie. 

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 15 s
Nowy asfaltowy łącznik ułatwia jazdę rowerzystom. Fot. ARC miasta

Dotychczasowa trasa prowadziła ze Starego Bogumina wzdłuż brzegu jeziora aż do parkingu przy zjeździe z autostrady D1. W tym miejscu rowerzyści musieli przejeżdżać przez ruchliwą ulicę Ostrawską. Nowy asfaltowy łącznik o szerokości 2,5 metra i długości 1,2 kilometra prowadzi z pętli wokół Jeziora Wierzbickiego pod most autostradowy i następnie w kierunku mostu koblowskiego.

Choć pierwotnie zakładano zakończenie inwestycji dopiero podczas wakacji, wykonawca zrealizował prace w rekordowym tempie. Budowa przyspieszyła dzięki sprzyjającej pogodzie, stabilnemu podłożu oraz nowoczesnym technologiom, które umożliwiły skrócenie czasu realizacji.

Miasto przeznaczyło na budowę ścieżki niespełna 6 milionów koron, z czego 30 proc. kosztów pokryło województwo morawsko-śląskie. Cały projekt jest wyjątkowy, ponieważ ani jeden centymetr nowej trasy rowerowej nie znajduje się na gruntach należących do Bogumina. W związku z tą z inwestycją władze Bogumina negocjowały z Dyrekcją Dróg i Autostrad, przedsiębiorstwem gospodarki wodnej Dorzecze Odry oraz dzielnicą Śląska Ostrawa, ponieważ część trasy przebiega przez obszar katastralny Ostrawy-Gruszowa. 



Może Cię zainteresować.