niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Ostrawa: Biskup zwrócił się do wiernych, także po polsku  | 02.06.2026

W sobotę rzymskokatolicka Diecezja Ostrawsko-Opawska obchodziła 30-lecie istnienia. W ramach Dnia Wdzięczności w Katedrze Boga Zbawiciela w Ostrawie odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne. W niedzielę w kościołach całej diecezji odczytano List Pasterski biskupa Martina Davida. Miał on również polską wersję, czytaną podczas polskich nabożeństw w parafiach na Zaolziu.

Ten tekst przeczytasz za 1 min. 30 s
Ludzie zgromadzeni na uroczystej mszy dziękczynnej w katedrze. Fot. Lena Nowak/Člověk a víraFot.

Biskup nawiązał do obchodzonego w tym dniu Święta Najświętszej Trójcy. – Najświętsza Trójca to wspólnota, która żyje, tworzy i kocha. Bóg Ojciec daje życie. Syn to życie przyjmuje i ofiaruje światu. Duch Święty jest więzią miłości, która wszystko jednoczy i ożywia. Właśnie w ten sposób powinna żyć także wspólnota diecezjalna – pisał, rozwijając następnie poszczególne elementy życia diecezji. Podziękował wszystkim, którzy tworzą wspólnotę diecezjalną – począwszy od kapłanów i diakonów, a skończywszy na tych, którzy „szukają, wątpią lub stoją na progu kościoła”, dodając, że także ci ostatni są częścią wspólnej historii.

– Trzydzieści lat temu, 30 maja 1996, święty papież Jan Paweł II utworzył naszą diecezję bullą „Ad Christifidelium spirituali bonum”, czyli „dla dobra duchowego Ludu Bożego”. To program, który nadal jest aktualny: Kościół istnieje dla dobra ludzi, a jego życie ma być miejscem, gdzie człowiek spotyka się z Bogiem. Niech z naszego życia będzie widać, że Bóg jest dobry i że warto mu zaufać – napisał biskup, po czym zakończył list słowami błogosławieństwa Bożego.

Z całą polską wersją Listu Pasterskiego można się zapoznać na stronie internetowej Diecezji Ostrawsko-Opawskiej.



Może Cię zainteresować.