Ostrawa: Biskup zwrócił się do wiernych, także po polsku | 02.06.2026
W
sobotę rzymskokatolicka Diecezja Ostrawsko-Opawska obchodziła 30-lecie
istnienia. W ramach Dnia Wdzięczności w Katedrze Boga Zbawiciela w Ostrawie
odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne. W niedzielę w kościołach całej
diecezji odczytano List Pasterski biskupa Martina Davida. Miał on również
polską wersję, czytaną podczas polskich nabożeństw w parafiach na Zaolziu.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 30 s
Ludzie zgromadzeni na uroczystej mszy dziękczynnej w katedrze. Fot. Lena Nowak/Člověk a víraFot.
Biskup
nawiązał do obchodzonego w tym dniu Święta Najświętszej Trójcy. – Najświętsza
Trójca to wspólnota, która żyje, tworzy i kocha. Bóg Ojciec daje życie. Syn to
życie przyjmuje i ofiaruje światu. Duch Święty jest więzią miłości, która
wszystko jednoczy i ożywia. Właśnie w ten sposób powinna żyć także wspólnota
diecezjalna – pisał, rozwijając następnie poszczególne elementy życia diecezji.
Podziękował wszystkim, którzy tworzą wspólnotę diecezjalną – począwszy od
kapłanów i diakonów, a skończywszy na tych, którzy „szukają, wątpią lub stoją
na progu kościoła”, dodając, że także ci ostatni są częścią wspólnej historii.
–
Trzydzieści lat temu, 30 maja 1996, święty papież Jan Paweł II utworzył naszą
diecezję bullą „Ad Christifidelium spirituali bonum”, czyli „dla dobra
duchowego Ludu Bożego”. To program, który nadal jest aktualny: Kościół istnieje
dla dobra ludzi, a jego życie ma być miejscem, gdzie człowiek spotyka się
z Bogiem. Niech z naszego życia będzie widać, że Bóg jest dobry i że
warto mu zaufać – napisał biskup, po czym zakończył list słowami
błogosławieństwa Bożego.
Z
całą polską wersją Listu Pasterskiego można się zapoznać na stronie
internetowej Diecezji Ostrawsko-Opawskiej.