niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Zaloguj się


E-mail:
Hasło:

Grażyna Sikora i jej szkoła życia | 23.06.2026

Grażyna Sikora spędziła 42 lata za katedrą. Dziś jako dyrektorka Szkoły Podstawowej i Przedszkola z Polskim Językiem Nauczania im. Jana Kubisza w Gnojniku oficjalnie zakończy swój ostatni rok szkolny. – Każdy uczeń jest dla mnie najważniejszy – to było moje zawodowe credo życiowe – mówi.

Ten tekst przeczytasz za 11 min. 30 s
Premium
Img Grażyna Sikora w ogrodzie szkolnym. Fot. BEATA SCHÖNWALD
Grażyna Sikora w ogrodzie szkolnym. Fot. BEATA SCHÖNWALD

Kiedy pierwszy raz usłyszała pani o szkole w Gnojniku?
– Z tą placówką łączy się prawie cała historia mojego życia. Jestem związana z nią od dziecka. Do szkoły ludowej uczęszczałam co prawda w Ligotce Kameralnej, bo w tych czasach uczyły się tam jeszcze polskie dzieci, jednak do klasy 6. poszłam już do Gnojnika. Potem było kilka lat przerwy na naukę w Polskim Gimnazjum w Czeskim Cieszynie i studia pedagogiczne w Ostrawie, po których uczyłam krótko w nieistniejącej już obecnie polskiej szkole podstawowej w Trzyńcu-Tarasie. Po urlopie macierzyńskim w 1991 roku rozpoczęłam pracę w szkole w Gnojniku. W tym roku mija od tego momentu 35 lat.

Skąd decyzja, żeby zostać nauczycielką? Było to pani pisane?
– Nie wiem, czy pisane. Jednak jest prawdą, że już w przedszkolu lubiłam zajmować się młodszymi dziećmi i zawsze twierdziłam, że zostanę nauczycielką. Pewnie swój wpływ miało także to, że mój dziadek Wiktor Kubica był nauczycielem najpierw w szkole w Gnojniku, a potem dyrektorem w Ligotce Kameralnej. Tak się złożyło, że wkrótce po zapisaniu mnie do tej placówki przeszedł na emeryturę. W tym roku historia zatoczyła koło. Jako dyrektorka szkoły w Gnojniku zapisałam do pierwszej klasy swoją wnuczkę i stwierdziłam, że czas odejść.

Czego pani uczyła?
– Na Wydziale Pedagogicznym w Ostrawie studiowałam język polski i wychowanie obywatelskie. Jak już to bywa w mniejszych szkołach, uczyłam też różnych innych przedmiotów. Zgodnie z moimi zainteresowaniami przez wiele lat prowadziłam lekcje wychowania fizycznego, ale też historii, języka niemieckiego, a kiedy zaszła taka potrzeba, to nawet biologii i geografii.

Wiele ćwiczeń, które robimy, ma na celu wzbogacenie zasobu słów, przyswojenie sobie odpo
Do końca pozostało 80% artykułu.

Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do strefy PREMIUM, załóż konto i wybierz jeden z pięciu dostępnych pakietów. Miesięczny dostęp tylko 49 CZK! Wypróbuj jeszcze dziś.
Chcete li pokračovat ve čtení článku, založte si účet a vyberte si jeden z pěti balíčků. Měsícní předplatné jen za 49 Kč! Vyzkoušejte ještě dnes.


Może Cię zainteresować.