niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Drugie podejście Regiojet do Polski. I znów fiasko  | 17.06.2026

Czeska spółka RegioJet zdecydowała o wycofaniu wniosków o przyznanie tras w krajowym transporcie kolejowym w Polsce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w kwietniu tego roku czeski przewoźnik ogłosił zakończenie działalności na polskim rynku krajowym, a teraz znów podjął tę próbę.

Ten tekst przeczytasz za 2 min. 30 s
Dla RegioJet priorytetem pozostaje rozwój połączeń międzynarodowych między Czechami a Polską. Fot. mat. prasowe

Przedstawiciele spółki w kwietniu informowali, że spółka wycofuje się z Polski, bo obecna sytuacja m.in. blokowanie infrastruktury, ograniczenia sprzedaży i drapieżna polityka cenowa, zagraża stabilności ekonomicznej grupy RegioJet w Czechach. Tymczasem, jak w minionym tygodniu poinformowały polskie media (jako pierwsze portal Interia), czeski przewoźnik złożył wnioski o przyznanie tras do Poznania, Krakowa, Szczecina czy Wrocławia na nowy rozkład jazdy, jaki będzie obowiązywał od grudnia 2026 roku.

Jednak spółka PKP PLK tłumacząc się m.in. niezgodnością w dokumentacji wobec wydanych decyzji Urzędu Transportu Kolejowego czy zdublowanie wniosków na niektórych kierunkach, odrzuciła większość podań złożonych przez czeskiego przewoźnika sugerując, że Regiojet może liczyć na najgorsze sloty, czyli miejsca w harmonogramie przejazdów.
Wobec tego Regiojet wycofał pozostałe wnioski. – Po dokładnej analizie sytuacji podjęliśmy decyzję o wycofaniu wniosków o przyznanie tras w krajowym transporcie kolejowym w Polsce w rozkładzie jazdy na lata 2026/2027. Obecnie nie widzimy warunków do powrotu na polski rynek transportu krajowego – napisał w oświadczeniu przesłanym PAP Lukáš Kubát, rzecznik RegioJet. Skrytykował jednocześnie warunki konkurencji na polskich torach.

– Nasze doświadczenia pokazały, że warunki uczciwej konkurencji nie są tak skonstruowane, aby umożliwić nowym przewoźnikom prowadzenie działalności na równych zasadach. Oprócz komplikacji operacyjnych borykaliśmy się również z ograniczeniami w zakresie zaplecza, sprzedaży czy marketingu. Kwestie te przekazaliśmy odpowiednim instytucjom, a ich ocena nadal trwa – dodał Lukáš Kubát.

Dla RegioJet priorytetem pozostaje rozwój połączeń międzynarodowych między Czechami a Polską, a przewoźnik będzie się koncentrować na trasach Praga - Warszawa i Praga - Przemyśl. Firma nie wyklucza jednak powrotu do kwestii transportu krajowego w Polsce.

Radim Jančura, właściciel RegioJet, powiedział w rozmowie z portalem iDnes, że czeka na to, aż polskie urzędy antymonopolowe uznają zachowanie PKP za niekonkurencyjne. Dodał, że zainteresował problemem także Komisję Europejską. Stwierdził, że jego firma liczy na Polskę, która jest krajem przyszłości dla kolei, bo Polacy potrafili zbudować sieć autostrad i są w stanie równie dobrze zbudować sieć kolejową.



Może Cię zainteresować.