sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: PL: Cypriana, Emanueli, Władysława| CZ: Ladislav
Glos Live
/
Nahoru

Wędrynia: Boisko nie tylko dla szkół  | 27.06.2026

Wędrynia ma nowe gminne boisko wielofunkcyjne. W czwartkowym uroczystym otwarciu brali udział uczniowie obu miejscowych podstawówek. To oni przede wszystkim będą z niego korzystali.

Ten tekst przeczytasz za 2 min.
Uczniowie obu szkół od razu wypróbowali nowy obiekt sportowy. Fot. Danuta Chlup
Mateusz Hulboj, wuefista z Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej, był uczniem, kiedy przed 21 laty oddawano do użytku dotychczasowe boisko, znajdujące się w sąsiedztwie szkół. Teraz, w roli pedagoga, brał udział w otwarciu kolejnego. W miejscu starego boiska ma wyróść duża sala gimnastyczna.

 – Można tu zagrać z dziećmi w piłkę nożną, unihokeja. Świetne są warunki do koszykówki, ponieważ są aż cztery kosze, czyli można utworzyć mniejsze grupy. Są dobre warunki do atletyki, na przykład do skoku w dal – na starszym boisku zabrakło miejsca do dłuższego rozbiegu, dlatego dzieci nie mogły skakać tyle, ile by chciały. – Hulboj przedstawił w rozmowie z „Głosem” nowe możliwości.

Boisko ma także przestrzeń do rzutów w dal, bieżnię, kilka przyrządów do ćwiczeń plenerowych. Przed słońcem można się schronić w obszernej altanie. Uroczyste otwarcie boiska zainaugurowali wójt Raimund Sikora – po czesku oraz jego zastępca Ivo Goryl – po polsku.   
 
GALERIE Wędrynia boisko
 
 – To jeden z większych projektów, które chcieliśmy w gminie zrealizować. Drugim jest budowa nowego urzędu gminy. Wierzę, że wkrótce uda nam się zainaugurować także budowę hali sportowej. W ten sposób będziemy mieli trzy nowe obiekty, z których będziemy dumni – podkreślił Sikora.  

– To boisko powstało z myślą o dzieciach obu naszych szkół, o klubach sportowych, a także pozostałych mieszkańcach naszej gminy – dodał Goryl.

Koszty przedsięwzięcia wyniosły ok. 10 mln koron. Boisko pokryte jest sztuczną nawierzchnią modułową z polipropylenu certyfikowaną dla szerokiego wachlarza dyscyplin sportowych, przede wszystkim gier zespołowych z piłką czy też sportów rakietowych. Uczniowie zarówno czeskiej, jak i polskiej podstawówki od razu wypróbowali boisko i rozegrali m.in. turniej w wybijanej.


Może Cię zainteresować.