Wędrynia: Boisko nie tylko dla szkół | 27.06.2026
Wędrynia
ma nowe gminne boisko wielofunkcyjne. W czwartkowym uroczystym otwarciu brali
udział uczniowie obu miejscowych podstawówek. To oni przede wszystkim będą z
niego korzystali.
Ten tekst przeczytasz za 2 min.
Uczniowie obu szkół od razu wypróbowali nowy obiekt sportowy. Fot. Danuta Chlup
Mateusz
Hulboj, wuefista z Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej, był
uczniem, kiedy przed 21 laty oddawano do użytku dotychczasowe boisko,
znajdujące się w sąsiedztwie szkół. Teraz, w roli pedagoga, brał udział w
otwarciu kolejnego. W miejscu starego boiska ma wyróść duża sala gimnastyczna.
–
Można tu zagrać z dziećmi w piłkę nożną, unihokeja. Świetne są warunki do
koszykówki, ponieważ są aż cztery kosze, czyli można utworzyć mniejsze grupy.
Są dobre warunki do atletyki, na przykład do skoku w dal – na starszym boisku
zabrakło miejsca do dłuższego rozbiegu, dlatego dzieci nie mogły skakać tyle,
ile by chciały. – Hulboj przedstawił w rozmowie z „Głosem” nowe możliwości.
Boisko
ma także przestrzeń do rzutów w dal, bieżnię, kilka przyrządów do ćwiczeń
plenerowych. Przed słońcem można się schronić w obszernej altanie. Uroczyste
otwarcie boiska zainaugurowali wójt Raimund Sikora – po czesku oraz jego
zastępca Ivo Goryl – po polsku.
GALERIE Wędrynia boisko
– To
jeden z większych projektów, które chcieliśmy w gminie zrealizować. Drugim jest
budowa nowego urzędu gminy. Wierzę, że wkrótce uda nam się zainaugurować także
budowę hali sportowej. W ten sposób będziemy mieli trzy nowe obiekty, z których
będziemy dumni – podkreślił Sikora.
– To
boisko powstało z myślą o dzieciach obu naszych szkół, o klubach sportowych, a
także pozostałych mieszkańcach naszej gminy – dodał Goryl.
Koszty
przedsięwzięcia wyniosły ok. 10 mln koron. Boisko pokryte jest sztuczną
nawierzchnią modułową z polipropylenu certyfikowaną dla szerokiego wachlarza
dyscyplin sportowych, przede wszystkim gier zespołowych z piłką czy też sportów
rakietowych. Uczniowie
zarówno czeskiej, jak i polskiej podstawówki od razu wypróbowali boisko i
rozegrali m.in. turniej w wybijanej.