Cz. Cieszyn: Kino zastępcze nie znaczy gorsze | 09.06.2026
Po
dziesięciu miesiącach przerwy miłośnicy kina ponownie mogą oglądać filmy na
dużym ekranie. Od początku bm. w budynku Ośrodka Kultury „Strzelnica” zaczęło
działać nowe, zastępcze Kino Náboj.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Z uroczystości otwarcia. Fot. ARC miasta Cz. Cieszyn
Kino
powstało w wielofunkcyjnej sali „Strzelnicy”. Miejsce to różni się od zwykłej
sali kinowej bardziej swobodną atmosferą i większą dowolnością w układzie
widowni. Goście mogą korzystać ze zwykłych lub bujanych foteli, dwuosobowych
sof czy worków do siedzenia. Do dyspozycji są również stoliki na napoje i
przekąski. W standardowym układzie sala pomieści 45 widzów. Natomiast podczas
seansów szkolnych kino oferuje nawet 150 miejsc. Odpowiednią jakość dźwięku zapewnia
system składający się z 16 głośników wyposażonych w technologię Dolby Surround
7.1.
Regularne
projekcje mają odbywać się przede wszystkim w czwartki, czyli w dni premier
kinowych. Dodatkowe seanse są organizowane w zależności od dostępności sali,
która na co dzień wykorzystywana jest również do innych wydarzeń kulturalnych i
towarzyskich. W czerwcowym programie znalazło się również kilka filmów
piątkowych oraz wtorkowy 30 bm. dla dzieci.
Repertuar
oraz harmonogram projekcji dostępne są na stronie internetowej www.kinotesin.cz.
Za jej pośrednictwem można rezerwować konkretne miejsca na widowni oraz kupować
bilety. Otwarcie
zastępczego kina w „Strzelnicy” wymagało nie tylko zakupu odpowiedniego
sprzętu, ale również przeprowadzenia drobnych prac budowlanych. Proces ten dodatkowo
komplikował fakt, że obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i każda
ingerencja wymagała specjalnych zezwoleń.
Władze
Czeskiego Cieszyna równolegle prowadzą rozmowy dotyczące przyszłości Kina
Central, które zostało zamknięte 1 sierpnia ub. roku z powodu złego stanu
technicznego dachu nad salą kinową. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo, kiedy
zostanie ono wyremontowane i ponownie otwarte.