niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Festyn rodzinny w Orłowej-Lutyni „Na ludową nutę”  | 14.06.2026

Gwara cieszyńska i ludowa tradycja wybrzmiały w piosenkach, rymowankach i programie tanecznym, jakie zaprezentowały dzieci ze Szkoły i Przedszkola z Polskim Językiem Nauczania w Orłowej-Lutyni podczas festynu rodzinnego, jaki miał miejsce w piątek 12 czerwca w szkolnym ogrodzie.

Ten tekst przeczytasz za 2 min. 30 s
Przedszkolaki i uczniowie polskiej podstawówki zaprezentowali się w strojach cieszyńskich. Fot. Szkoła i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Orłowej

Organizowany przez Macierz Szkolną i Szkołę Podstawową z Przedszkolem w Orłowej- tradycyjny festyn zaangażował całe rodziny przyciągając na piątkowy wstęp liczną widownię. Za sprawą Barbary Mračnej, wieloletniej kierowniczki Zespołu Pieśni i Tańca „Suszanie”, babci uczniów Felka, Julka i chodzącej do przedszkola Karinki, powstał scenariusz programu, a dzięki Richardowi Mračnemu podkłady muzyczne na akordeonie.

– Choć pani Basia dziś jest już na zasłużonej emeryturze, z ogromnym sercem napisała scenariusz i poprowadziła naszą uroczystość, dzieląc się swoim doświadczeniem, pasją i miłością do folkloru – podkreślili przedstawiciele szkoły.

Przy „Diobołku” i „Groziku” publiczność mogła zobaczyć wspólny występ przedszkolaków i pierwszoklasistów. Fot. mat. szkoły

W efekcie w piątek licznie zgromadzona publiczność obejrzała program „Na ludową nutę”, w którym przedszkolacy i uczniowie polskiej podstawówki zaprezentowali się w strojach cieszyńskich wypożyczonych z MK PZKO w Suchej Górnej.

Goście nie tylko usłyszeli piosenki i rymowanki wywodzące się z tradycji Śląska Cieszyńskiego, ale też zobaczyli tańce regionu. Najmłodsi rozpoczęli od „Usnyła Zuzanka” i „Nie chcym cie”. Ponieważ w polskiej podstawówce w Orłowej-Lutyni jest sporo chłopców, pomyślano o tańcach, w których mogli się oni zaprezentować. W efekcie wykonany przez nich „Chłopski” i „Kowol” okazały się strzałem w dziesiątkę.


Przy „Diobołku” i „Groziku” publiczność mogła zobaczyć wspólny występ przedszkolaków i pierwszoklasistów, a w utworach „Zasiali górale”, „Koło, koło młyński” i „Piekła placki” swój kunszt zaprezentowali wszyscy wykonawcy.

Wydarzeniu towarzyszyły atrakcje dla dzieci – dmuchany zamek, kucyk do przejażdżek, a także zabawy i muzyczna rozrywka. Co ciekawe, dzieci przygotowały także swój kiermasz, a rodzice mogli skorzystać ze smacznego poczęstunku.

Przedstawiciele szkoły dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania festynu zaznaczyli, że sprawa tego wydarzenia można było przeżyć niezwykłe chwile pielęgnując regionalne tradycje i pokazując dzieciom, jak ważne jest pamiętanie o własnych korzeniach.
 ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z TEGO WYDARZENIA
GALERIE Festyn w Orłowej-Lutyni



Może Cię zainteresować.