niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Czeski Cieszyn: Festyn z wielkimi Polakami | 07.06.2026

Rozpoczął się sezon festynów szkolnych. W sobotę zorganizowały je m.in. polskie podstawówki w Jabłonkowie, Bystrzycy, Karwinie i Czeskim Cieszynie. Czeskocieszyńskie wydarzenie zostało zainspirowane wielkimi Polakami.

Ten tekst przeczytasz za 3 min.
Na scenie wystąpili uczniowie i absolwenci szkoły. Fot. Danuta Chlup
Festiwal Cieszyniaków – Festyn Szkolny Polskiej Szkoły Podstawowej odbył się w ogrodzie Ośrodka Kultury „Strzelnica”. Dopisali zarówno uczestnicy, jak i pogoda. Na plenerowej scenie można było oglądać występy przedszkoli przy ul. Akacjowej i Grabińskiej oraz uczniów, później wystąpili także absolwenci. Były pokazy taneczne street dance, zagrały zespoły Pluto i Arzia, wieczorem prowadził zabawę DJ Puszkin.

Pokazy taneczne zostały nagrodzone gromkimi brawami. Fot. Danuta Chlup

W przerwach między występami płynęły z głośników polskie przeboje, a na dużym ekranie nad sceną wyświetlano prezentację o Polakach, którzy osiągnęli sukces – począwszy od wybitnych pisarzy – klasyków (Sienkiewicz, Brzechwa, Tuwim) po współczesne celebryty, takie jak na przykład znana z „Kuchennych Rewolucji” Magdalena Gessler czy wokalistka Doda – Dorota Aqualiteja Rabczewska.

– Festyn jest imprezą Macierzy Szkolnej, ale my jako szkoła pomagamy rodzicom, wymyślamy temat, przygotowujemy program. W tym roku dyrektor zaproponował, aby tematem byli wielcy Polacy. Postanowiliśmy przybliżyć te osobistości, bo uważamy, że niektórych nie tylko dzieci, ale nawet rodzice nie znali – powiedziała „Głosowi” wicedyrektorka PSP Ewa Troszok, która wraz z Małgorzatą Kujawą przygotowała prezentację.

Wśród prezentowanych znanych Polaków znalazł się także zespół rockowy Lady Pank. Fot. Danuta Chlup

Dla uczestników przygotowano kilka dużych namiotów z ławkami i stołami, gdzie można było schronić się przed słońcem. Były stoiska gastronomiczne oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci: dmuchany zamek i zjeżdżalnia, „wędka”, koło szczęścia, pajac, w którego celowano piłeczkami i kilka stoisk, które przyciągały szczególnie dziewczynki (ale nie tylko). Obsługujące je panie malowały dzieciom twarze, robiły niby-tatuaże, wplatały we włosy kolorowe warkoczyki. Julka z drugiej klasy czekała na swoją kolej przy stoliku, gdzie dekorowano twarze, z obrazkiem flaminga, pierwszoklasista Nati wybrał Pokemona. Oboje zaliczyli już inne atrakcje, podobnie jak ich starsza koleżanka Amelia z klasy piątej.  – Najbardziej cieszę się na loterię, bo tam będą najciekawsze nagrody. To jest najlepsze – przekonywała Amelia.

Stoiska „upiększające" cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, szczególnie dziewczynek. Fot. Danuta Chlup

Swój wkład we sprawny i atrakcyjny przebieg festynu miała także Harcerska Drużyna Wodna „Opty”. – Jak co roku pomagamy w przygotowaniu, przebiegu, a później w sprzątaniu całego festynu. W tym roku mamy dwa stoiska, gdzie przygotowaliśmy takie bardziej harcerskie zabawy dla dzieci. Pomagamy także na stoiskach gastronomicznych – powiedział „Głosowi” drużynowy Stanisław Franek. Jak przystało na drużynę wodną, harcerze wykorzystali wiosła do budowy toru przeszkód dla dzieci.


Może Cię zainteresować.