niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Karwina: Nowy most przez Olzę do Polski  | 07.06.2026

Dwa brzegi Olzy leżące w dwu państwach połączył nowy most. Z Czech do Polski i odwrotnie można się obecnie przemieszczać także przez kładkę pieszo-rowerową łączącą Karwinę-Łąki z Pogwizdowem w gminie Hażlach. Uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę.

Ten tekst przeczytasz za 3 min. 15 s
Dzieci z polskiej i czeskiej strony razem zaśpiewały na nowootwartej Kładce Sąsiedzkiej. Fot. Danuta Chlup

Mieszkańcy obu przygranicznych miejscowości, a także amatorzy turystyki rowerowej, długo czekali na tę inwestycję. Drewniana kładka z okresu międzywojennego została zniszczona przez powódź w latach 50. XX wieku. Nową, o solidnej metalowej konstrukcji, wzniesiono po 70 latach. Powinna być o wiele bardziej wytrzymała.

– Ta kładka jest z betonu, ze stali, jest na pewno wyżej zawieszona i dlatego jest mało prawdopodobne, żeby woda ją zniszczyła. Jest zaprojektowana na wodę tysiąclecia – przekonywał wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski w rozmowie z „Głosem”.

Na uroczystym otwarciu zgromadziły się tłumy. Z obu brzegów przybyło bardzo dużo rowerzystów. Samorządowcy z Karwiny i Hażlacha przyznali, że już na kilka miesięcy przed oficjalnym otwarciem kładki, kiedy po polskiej stronie budowano jeszcze wjazd, dużo osób już z niej korzystało. Dlatego w sobotę nikt nie wątpił, że kładka nazwana Sąsiedzką nie tylko ułatwi wzajemne kontakty krewnym i znajomym z obu brzegów, ale także wpłynie pozytywnie na ruch turystyczny. To był impuls dla władz Hażlacha, aby rozbudować ścieżkę rowerową.

– Kiedy kładka była już gotowa, ale po naszej stronie był jeszcze plac budowy, mieszkańcy i przyjezdni już tędy jeździli, pomimo zakazu. To nam pokazało, że to ma niesamowity potencjał i postanowiliśmy poprowadzić ścieżkę rowerową do Cieszyna wzdłuż Olzy, tak żeby ścieżkami rowerowymi spiąć Cieszyn, Pogwizdów, Karwinę – aż do Jastrzębia – mówił Sikorski.

Również Andrzej Bizoń, wiceprezydent Karwiny, podkreślał potencjał turystyczny i m.in. korzyści wzmożonego ruchu pomiędzy obu brzegami dla lokali gastronomicznych w Karwinie.

–  Odchodzimy od węgla, od przemysłu ciężkiego, jesteśmy miastem uzdrowiskowym, miastem przyjaznym dla turystów. Chcemy, żeby ten most połączył oba nasze państwa i żeby ruch turystyczny kwitnął. Już teraz, kiedy jest słoneczna niedziela, w Karwinie pełno jest rowerzystów z Polski.
 
GALERIE Kładka Sąsiedzka
 
Symboliczną wstęgę na Kładce Sąsiedzkiej przecięli wspólnie wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski i prezydent Karwiny Jan Wolf, poświęcili ją duchowni z Polski. Dzieci z czeskiego przedszkola w Łąkach i polskiego w Pogwizdowie razem zaśpiewały piosenkę, machając przy tym chorągiewkami w barwach narodowych. Czescy i polscy strażacy utworzyli nad Olzą most wodny. Cała uroczystość odbywała się w dwu językach. Po polsku i po czesku prowadziła ją Izabela Kapias. Po zakończeniu chętni udali się do Pogwizdowa na festyn sołecki – popularne „Pogwizdołki”.

Budowa kładki pochłonęła niespełna 50 mln koron. 80 procent kosztów pokryła dotacja z programu unijnego Interreg. Most wybudowano w ramach projektu transgranicznego, którego partnerami były Miasto Statutowe Karwina i Gmina Hażlach. Karwina była partnerem wiodącym. Kładka ma metalową konstrukcję, przymocowaną stalowymi linami do pylonów. Jej długość wynosi 69 metrów.  


Może Cię zainteresować.