Złoty Orzeł z matematyczno-fizyczną pasją | 16.06.2026
O
naukach ścisłych, studiach w Krakowie, czytaniu książek oraz najdłuższych
wakacjach w życiu rozmawiamy z Wojciechem Burešem, tegorocznym laureatem
nagrody Złoty Orzeł, przyznawanej maturzystom w Polskim Gimnazjum im. Juliusza
Słowackiego w Czeskim Cieszynie.
Ten tekst przeczytasz za 7 min. 45 s
Wojciech Bureš podczas wizyty w redakcji „Głosu”. Fot. Beata Schönwald
Dlaczego
cztery lata temu wybrałeś to gimnazjum?
– Zawsze
myślałem o tym, by pójść do Polskiego Gimnazjum. Wcześniej uczęszczali do niego
również moja mama, wujek i babcia. Nie zastanawiałem się więc nad tym
szczególnie długo. Było to dla mnie naturalnym wyborem.
Niektórzy
uczniowie, rozpoczynając naukę w gimnazjum, mają już konkretny plan. Chcą
zostać nauczycielem, lekarzem, prawnikiem. Jak było w twoim przypadku?
– Od
początku wiedziałem, że chcę zajmować się fizyką i matematyką. Nauka w
gimnazjum miała być kolejnym krokiem prowadzącym do realizacji tego celu.
Po
czterech latach możesz powiedzieć, że rzeczywiście wiedziałeś, czego chcesz?
– Tak
i nadal podążam w tym kierunku. Fizyka i matematyka to bardzo szerokie
dziedziny. Postanowiłem w związku z tym pójść na międzywydziałowe studia
matematyczno-przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które
idealnie wpisują się w klimat szerokich horyzontów, a zarazem
Do końca pozostało 80% artykułu.
Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do strefy PREMIUM, załóż konto i wybierz jeden z pięciu dostępnych pakietów. Miesięczny dostęp tylko 49 CZK! Wypróbuj jeszcze dziś.
Chcete li pokračovat ve čtení článku, založte si účet a vyberte si jeden z pěti balíčků. Měsícní předplatné jen za 49 Kč! Vyzkoušejte ještě dnes.