sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: PL: Cypriana, Emanueli, Władysława| CZ: Ladislav
Glos Live
/
Nahoru

Karwina: Odeszło dziewięcioro dzieci i dwie nauczycielki  | 27.06.2026

Koniec czerwca to okres pożegnań nie tylko ze szkołą, ale także z przedszkolem. To bardzo ważny moment dla starszaków, które po wakacjach usiądą w ławkach szkolnych.

Ten tekst przeczytasz za 2 min. 15 s
Pożegnanie starszaków odbyło się w ogrodowej altanie. Fot. Danuta Chlup
Przedszkole „Bajlandia” w Karwinie-Frysztacie w czwartek po południu pożegnało wychowanków. W skwarne popołudnie w ogrodzie przedszkolnym spotkały się dzieci z najstarszego oddziału – „Zielonego Królestwa”, ich rodzice i panie nauczycielki. Przedszkole opuszcza dziewięcioro przyszłych pierwszoklasistów.

Sześciolatków żegnano z wielką pompą – uroczystość nosiła nazwę „Gala Oscarów”. Każdy absolwent przedszkola otrzymał statuetkę, podobnie jak aktorzy, reżyserzy i inne osobistości  świata filmu. Kategorie były nieoczywiste: „artystyczna dusza”, „mistrzyni organizacji”, „mistrzyni przytulania”, „cichy obserwator” i inne. Ponadto starszaki otrzymały także nagrody za zadania domowe. Zapytaliśmy o to panią Dominikę Bizoń, która wraz z panią Aleksandrą Matkowską prowadziła „Zielone Królestwo”.
 
GALERIE Pożegnanie starszaków
 
– W poniedziałki starszacy otrzymywali różne karty pracy, w zależności od tego, co dany starszak miałby jeszcze potrenować. Jedni otrzymywali zadania matematyczne, inni prace motoryczne, związane z wycinaniem. Na wykonanie zadania mieli cały tydzień. To było powolne wdrażanie w szkolne zadania domowe, które, jak wiadomo, trzeba odrobić na następny dzień – wyjaśniła pani Dominika.

Dzieci żegnały się z przedszkolem piosenką, wierszem, tańcem. Pożegnanie starszaków było połączone z obchodami Dnia Matki i Dnia Ojca. Były zatem także życzenia i puchary dla rodziców. Z przedszkolem rozstawały się nie tylko najstarsze dzieci, ale także dwie nauczycielki: Dominika Bizoń i Nela Szarowska. Powodem jest smutny fakt, że placówka w przyszłym roku szkolnym się pomniejszy.

– Skurczy nam się przedszkole, zgłoszono tylko trójkę nowych dzieci. Dlatego w przyszłym roku szkolnym będziemy mieli tylko dwa oddziały zamiast trzech – wyjaśniła kierowniczka przedszkola Barbara Ondruch. Dominika Bizoń nadal będzie spotykała w pracy swoich wychowanków, ponieważ podejmie pracę jako nauczycielka młodszych klas w stojącej po sąsiedzku polskiej podstawówce.


Może Cię zainteresować.