– My,
uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy dbać o książki,
krzywdy zrobić im nie damy – powtarzały dzieci za bibliotekarką Dorotą
Wawreczką. – Książka bawi, uczy, wzrusza, książka zalet ma bez liku, więc
będziemy dobrze spełniać obowiązki czytelników – tak brzmiała druga część
przyrzeczenia, którą pierwszoklasiści potwierdzili głośnym, wspólnym: –
Przyrzekamy!
Ceremonię
pasowania na czytelników Biblioteki Regionalnej w Karwinie poprowadzili jej
dyrektorka Markéta Kukrechtowa oraz zastępca prezydenta miasta Andrzej Bizoń. –
Mili czytelnicy. Życzę wam, byście przeżywali piękne chwile z książką, kiedy
będziecie czytać sami, z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem – powiedziała
dyrektorka biblioteki.
– A ja wam
życzę, byście często przychodzili do biblioteki wypożyczać kolejne książki i
wzbogacać swoją wyobraźnię o świecie, który was otacza. Niechaj książka będzie
faktycznie waszym dobrym przyjacielem i cieszcie się z tego, że potraficie
czytać. Podziękujcie za to swoim nauczycielom, rodzicom, bo nie wszyscy na
świecie umieją czytać – podkreślił Andrzej Bizoń.
Bibliotekarki zagrały fragment „Kociej Szajki”. Fot.
Beata Schönwald
Goście
wręczyli nowym czytelnikom po dwie książki – czeską „Papušek to ví líp” oraz rozgrywające
się na terenie Karwiny przygody Kociej Szajki autorstwa Agaty Romaniuk
zatytułowane „Kocia Szajka i pożar na zamku”. Aby zachęcić dzieci do ich
przeczytania, bibliotekarki Marcela Wierzgoń, Marta Orszulik i Dorota Wawreczka
zainscenizowały fragment rozdziału pn. „Dym na zamku”.
Poniedziałkowe pasowanie na czytelników było
zwieńczeniem spotkań uczniów klasy pierwszej karwińskiej podstawówki z
oddziałem literatury polskiej biblioteki przy frysztackim rynku.
Dzieci wypożyczały swoje pierwsze książki. Fot. Beata
Schönwald