niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Zostali czytelnikami biblioteki | 16.06.2026

Pierwszoklasiści z polskiej szkoły podstawowej w Karwinie mają powód do dumy. W poniedziałek stali się oficjalnie czytelnikami Biblioteki Regionalnej w Karwinie. W uroczystym pasowaniu na czytelnika wzięło udział 17 dzieci, które w tym roku opanowały umiejętność czytania.

Ten tekst przeczytasz za 2 min.
Wspólne zdjęcie nowych czytelników biblioteki. Fot. Beata Schönwald

– My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy dbać o książki, krzywdy zrobić im nie damy – powtarzały dzieci za bibliotekarką Dorotą Wawreczką. – Książka bawi, uczy, wzrusza, książka zalet ma bez liku, więc będziemy dobrze spełniać obowiązki czytelników – tak brzmiała druga część przyrzeczenia, którą pierwszoklasiści potwierdzili głośnym, wspólnym: – Przyrzekamy!

Ceremonię pasowania na czytelników Biblioteki Regionalnej w Karwinie poprowadzili jej dyrektorka Markéta Kukrechtowa oraz zastępca prezydenta miasta Andrzej Bizoń. – Mili czytelnicy. Życzę wam, byście przeżywali piękne chwile z książką, kiedy będziecie czytać sami, z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem – powiedziała dyrektorka biblioteki.
– A ja wam życzę, byście często przychodzili do biblioteki wypożyczać kolejne książki i wzbogacać swoją wyobraźnię o świecie, który was otacza. Niechaj książka będzie faktycznie waszym dobrym przyjacielem i cieszcie się z tego, że potraficie czytać. Podziękujcie za to swoim nauczycielom, rodzicom, bo nie wszyscy na świecie umieją czytać – podkreślił Andrzej Bizoń.

 Bibliotekarki zagrały fragment „Kociej Szajki”. Fot. Beata Schönwald

Goście wręczyli nowym czytelnikom po dwie książki – czeską „Papušek to ví líp” oraz rozgrywające się na terenie Karwiny przygody Kociej Szajki autorstwa Agaty Romaniuk zatytułowane „Kocia Szajka i pożar na zamku”. Aby zachęcić dzieci do ich przeczytania, bibliotekarki Marcela Wierzgoń, Marta Orszulik i Dorota Wawreczka zainscenizowały fragment rozdziału pn. „Dym na zamku”.

Poniedziałkowe pasowanie na czytelników było zwieńczeniem spotkań uczniów klasy pierwszej karwińskiej podstawówki z oddziałem literatury polskiej biblioteki przy frysztackim rynku.

 Dzieci wypożyczały swoje pierwsze książki. Fot. Beata Schönwald



Może Cię zainteresować.