Dobra wiadomość z Warszawy: będzie Bon Pierwszoklasisty | 11.06.2026
Troje
przedstawicieli Kongresu Polaków w RC Monika Pláškowa, Andrzej Bizoń i Józef
Szymeczek oraz dyrektorka Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa
Narodowościowego w Czeskim Cieszynie Marta Kmeť gościło w poniedziałek w
Warszawie. Celem ich wizyty były Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana
Olszewskiego” oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii
Kolbego.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 60 s
Bon Pierwszoklasisty cieszy się od lat dużym powodzeniem. Fot. Danuta Chlup
– W
czasie tych spotkań otrzymaliśmy potwierdzenie o przyznaniu najważniejszych dla
Zaolzia dotacji na rok bieżący, przede wszystkim zaś dofinansowania zielonej
szkoły nad Bałtykiem oraz Bonu Pierwszoklasisty i Bonu Przedszkolaka, których
dystrybucją zajmie się jak co roku Macierz Szkolna w RC. Rodzice dzieci, które
rozpoczną po wakacjach naukę w klasie 1. polskich szkół podstawowych na
Zaolziu, już teraz mogą mieć więc pewność, że ich dzieci otrzymają wyposażone tornistry
– zaznaczył wiceprezes Kongresu Polaków w RC Józef Szymeczek.
Delegacja
z Zaolzia została przyjęta przez kierowników obu placówek. W Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego” spotkała się z jej prezesem Mikołajem Falkowskim, a w
Instytucie Rozwoju Języka Polskiego z jego dyrektorką Urszulą
Starakiewicz-Krawczyk.
Delegacja z Zaolzia. Na pierwszym planie Marta Kmeť i Monika Pláškowa, z tyłu Józef Szymeczek i Andrzej Bizoń. Fot. ARC
– Pani dyrektor bardzo wysoko oceniła projekt zielonej
szkoły nad Bałtykiem. Jej zdaniem, może posłużyć on jako wzór do naśladowania
dla Polaków na Litwie, gdzie system szkolnictwa polskiego działa na podobnych
zasadach jak nasze – zauważyła Monika Pláškowa, która reprezentowała w Warszawie
również Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC. W związku z tym Kongres Polaków
otrzymał zapewnienie, że Instytut Rozwoju Języka Polskiego będzie chciał
utrzymać projekt zielonej szkoły również w kolejnych latach.
Innym
projektem, który również otrzymał w tym roku dofinansowanie instytutu, są
debaty oksfordzkie. Wniosek ten przygotowały Klub Polski „Polonus” w Brnie i
Fundacja Siempre Juntos, a Centrum Pedagogiczne pełni w nim rolę placówki
edukacyjnej. Projekt skierowany jest do młodzieży szkół średnich w wieku 15-19
lat. Więcej napiszemy o nim za tydzień w rubryce Młodzi.