Industrialna historia prosto z pociągu | 11.06.2026
Wycieczkowe retro pociągi ponownie wracają na swoje trasy
prowadzące po bocznicach Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego wśród szybów
nieistniejących już kopalń oraz do ogrodu zoologicznego w Ostrawie. Takie
przejażdżki to dobry sposób na zapoznanie się z industrialną historią regionu.
Ten tekst przeczytasz za 1 min.
Przejażdżki pociągiem wśród kopalń cieszą się popularnością już kilka lat. Fot. Beata Schönwald
W poprzednich latach przejazdy pociągami górniczymi
cieszyły się dużym zainteresowaniem i zawsze były wypełnione do ostatniego
miejsca. Wśród pasażerów byli nie tylko mieszkańcy różnych regionów RC, ale
także turyści z zagranicy, głównie z Polski, Słowacji i Niemiec.
Retro pociągi będą jeździć w weekendy, począwszy od jutra
do niedzieli 20 września. W sumie zaliczą 90 kursów powrotnych. Składy
kursujące po bocznicach dawnych kopalń będą wyruszać ze stacji Ostrawa
Śródmieście i Hawierzów, pociągi do zoo – z Czeskiego Cieszyna. Dokładne
godziny odjazdów z poszczególnych przystanków zostaną uwzględnione w standardowych
rozkładach jazdy. Aby mieć pewność miejsca w pociągu, warto dokonać
wcześniejszej rezerwacji.
Obsługę pociągów wycieczkowych w tym sezonie zapewni
spółka MBM rail s.r.o., która otrzymała na projekt, realizowany we współpracy
ze spółką PKP Cargo International, dotację województwa morawsko-śląskiego.