Sztandar cieszyńskiego pułku zostanie uratowany | 10.06.2026
Są pieniądze na dokończenie
renowacji znalezionego po 86 latach sztandaru 4. Pułku Strzelców Podhalańskich
w Cieszynie, w którym walczyło wielu mieszkańców Zaolzia w kampanii wrześniowej
1939 roku. To efekt zabiegów m.in. pasjonatów historii z Cieszyna oraz
interwencji Ministra Obrony Narodowej RP.
Ten tekst przeczytasz za 1 min. 45 s
Tak prezentuje się sztandar w aktualnym etapie renowacji. Fot. Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie
Sztandar został odkryty w
maju 2025 roku pod Tomaszowem Lubelskim w rejonie ostatnich walk cieszyńskiego
pułku przez Macieja Podgórskiego, właściciela prywatnego Muzeum 3. Dywizji
Piechoty Legionów w Zamościu i Piotra Szymalę. Krótko po wykopaniu z ziemi
cenny obiekt trafił do pracowni konserwatorskiej pod Warszawą. We wrześniu
ubiegłego roku delegacja z Cieszyna odwiedziła pracownię, by symbolicznie
przywitać się ze sztandarem, który był już po pierwszym etapie prac
konserwatorskich – specjalistom udało się zatrzymać procesy degradacji i
uratować efektowny wygląd użytych materiałów. Do finału potrzeba było jednak
pieniędzy. Jednak ku wielkiemu zaskoczeniu w maju tego roku Ministerstwo
Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) nie przyznało funduszy Muzeum
Regionalnemu im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, które opiekuje się
sztandarem i wnioskowało o pieniądze na jego ratowanie.
Wówczas z apelem o ponowne
rozpatrzenie tej sprawy zwrócili się do MKiDN przedstawiciele Muzeum 4. Pułku
Strzelców Podhalańskich w Cieszynie z jego właścicielem Krzysztofem Neściorem
na czele. Doszło nawet do spotkania w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie Cieszyniacy
usłyszeli, że minister obrony narodowej będzie interweniował MKiDN w tej
sprawie. W efekcie 8 czerwca do Cieszyna dotarło potwierdzenie, że MKiDN
ponownie rozpatrzyło sprawę sztandaru i proporca decydując o przyznaniu
pieniędzy – 130 tys. zł, co gwarantuje zabezpieczenie kosztów prac konserwatorskich.
Aktualnie sztandar i proporzec są w końcowym etapie renowacji. Jest szansa, że
po jej zakończeniu sztandar zostanie przywieziony do Cieszyna, gdzie uroczyście
otrzyma kokardę Orderu Virtutti Militari za kampanię wrześniową, jaką pułk z Cieszyna
został odznaczony.