niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: PL: Florentyny, Ligii, Leona| CZ: Lubomír
Glos Live
/
Nahoru

Olbrachcice: Ogród przy polskiej szkole należy już do gminy | 09.06.2026

Gmina Olbrachcice zyskała bezpłatnie od państwa część ogrodu przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu z Polskim Językiem Nauczania. Tym samym po latach stała się właścicielem całego gruntu, na którym ogród się rozciąga.

Ten tekst przeczytasz za 60 s
Budynek polskiej szkoły w Olbrachcicach z lotu ptaka. Fot. PSP Olbrachcice

– Gmina już dawniej usiłowała o przeniesienie własności działki, lecz z powodu nieuregulowanych spraw majątkowych nie było to możliwe. Dlatego do tej pory Olbrachcice miały działkę w dzierżawie – poinformował Urząd Reprezentowania Państwa w Sprawach Majątkowych w Ostrawie. – Po rozwiązaniu problemów własnościowych działka została bezpłatnie przekazana gminie, ponieważ stoi to w interesie społecznym: działka służy i nadal będzie służyła potrzebom szkolnictwa, edukacji, sportu, wychowania fizycznego i pracy z młodzieżą – uzasadnił decyzję urząd.

Z doprowadzenia do końca ciągnącej się sprawy cieszy się wójt Olbrachcic Henryk Feber. – Chodzi o powierzchnię 713 metrów kwadratowych, odpowiadającą mniej więcej jednej trzeciej całego ogrodu. Przez wiele lat mieliśmy ją w dzierżawie, teraz gmina będzie właścicielem całości – powiedział samorządowiec.



Może Cię zainteresować.